Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában

1.évfolyam:

Tárgyi bevezetés
Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:42
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése


Köszöntök mindenkit az első Sötét Varázslatok Kivédése órán. 

Mielőtt elkezdenénk a tényleges munkát, érdemes pár szót ejteni a tantárgyról magáról, és hogy mit fogunk tanulni ezalatt az öt év alatt. Az első óra keretében tehát mindössze arra kérlek benneteket, hogy figyeljetek az elhangzottakra.

 A tantárgyról 
A sötét varázslatok kivédése óra - mint ahogyan azt már a nevéből mindenki kitalálhatta - arra szolgál, hogy felvértezzük magunkat az átkok, rontások ellen és nem utolsó sorban visszatámadni is képesek legyünk. Egyike azoknak a tárgyaknak, amelyet minden varázslónak és boszorkánynak el kell sajátítania, és ami szerves részét képezi a varázstani alapismereteknek.

 Az órákról röviden 
Az első évben – mint minden más tantárgynál is – főként az alapok elsajátítására fektetjük a hangsúlyt. Szó lesz gyengébb átkokról, rontásokról, valamint egyszerűbb védekezési formákról és megpróbálunk alacsony elméleti szinten megismerkedni a sötét mágia alapelveivel. 
A második év a mágikus bestiáké, alakváltóké és alaktalanoké; tanulunk majd dementorokról és vérfarkasokról, de a bicegóccal, a kákalaggal és a mumussal is megismerkedünk. 
Harmadik évfolyamon a defenzív mágiával fogunk foglalkozni - elsajátítjuk a pajzsbűbájokat, az átkokat és ellenátkokat, a lefegyverző bűbájokat és néhány egyszerű gyógyításra alkalmas varázslatot. 
 Negyedéven a nagyobb szaktudást igénylő rontásokról és az elterelőbűbájokról lesz szó, csakúgy, mint az elátkozott tárgyak elleni védekezésről. Ezenkívül megemlítünk majd még néhány hasznos detektort, amilyen például a malíciamutató vagy a gyanuszkóp. 
Az ötödik és egyben utolsó évünk főként a non-verbális varázslás elsajátításával fog telni, de megtanuljuk azt is, hogyan védekezzünk a veszélyes átkok ellen, mik az úgynevezett jelzőbűbájok és említést teszünk a főbenjáró átkokról is. 

 A továbbtanulás
Bár az itteni mesterképzésen nincs sötét varázslatok kivédése mint különálló tantárgy, jó pár szakirány alapját képezi, így nem árt komolyan venni – arról nem is szólva, milyen remekül jönnek az itt elsajátított ismeretek egy éles helyzetben vagy egy esetleges párbaj során.

A mai órát ezennel le is zárnám, köszönöm a figyelmeteket!

A fekete mágia
Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:43
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése

A cím kissé megtévesztő lehet; biztos vagyok benne, hogy sokan arra asszociáltatok, hogy sötét átkokat, rontásokat fogunk tanulni, ám ezeket a személyeket ki kell ábrándítanom; ezúttal az órán csak elmélettel foglalkozunk és mindenkit óva intek attól, hogy mélyebben beleássa magát a Sötét Művészetekbe.

Valószínűleg már hallottátok azt az elméletet, hogy csak akkor tudunk effektíven harcolni valami ellen, ha megismerjük a lényegét, vagy legalábbis a működési elvét. Így van ez a sötét varázslatok kivédésével is – ha meg akarjuk tanulni, hogyan védjük meg magunkat, először tudnunk kell, mi elől húzódunk fedezékbe.
Először is azzal kell tisztában lennetek, hogy egy bűbáj vagy átok sem „sötét”. A mágia lényegében nem lehet sem jó, sem gonosz, minden a használóján múlik. Attól még, hogy valaki, teszem azt, a Brahium Ermando varázslatot használja – aminek hatására a megátkozott személy elveszti az egyik végtagjában lévő csontokat – annak érdekében, hogy megmeneküljön egy támadó elől, még nem lesz velejéig romlott feketemágus. Ellenben ha csak azért átkoz meg így valakit, hogy fájdalmat okozzon az illetőnek, az már sötét varázslatnak minősül. 
Remélem, így már mindenki érzi a különbséget, vagyis hogy a szándék a fontos, nem a varázslat maga. 
Azonban mint általában, ez alól a szabály alól is van kivétel, ami ezúttal a főbenjáró átkok képében testesül meg. Ezekről majd az ötödik év elején fogunk bővebben tanulni, így egyelőre elégedjetek meg annyival, hogy a főbenjáró átkok mindegyike fekete mágiának minősül, és mint ilyen, használatuk szigorúan tiltott és életfogytiglani börtönbüntetéssel „jutalmazott”. 

Ha a sötét varázslatokról beszélünk, érdemes megismerkedni azokkal a bűbájfajtákkal, amelyeket a közvélemény mint a fekete mágia egyes formáit tartja számon, vagyis az átkokkal és a rontásokkal.
Sok iskolázott varázsló sem tudja pontosan, mi a különbség a kettő között; egymás szinonimájának tekintik őket, és bár tényleg megtalálhatóak az alapvető hasonlóságok, az átok nem egyenlő a rontással és fordítva. A legegyszerűbb az lesz, ha táblázat formájában hasonlítjuk össze őket, úgyhogy a következőt kottázzátok le a pergamenetekre:


Ennyit gondoltam a mai óra anyagának, köszönöm a figyelmeteket.



Gyengébb rontások, ártások
Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:44
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése

Köszöntök mindenkit a tanév első olyan óráján, ahol az elmélet mellett a sötét varázslatok tényleges kivédéséről lesz szó. Mivel még fiatalok vagytok ahhoz, hogy pajzsbűbájokat és egyéb védekezési módokat tanítsak nektek, inkább néhány könnyű, szaktudást igazából nem igénylő átkot és bűbájt fogunk megnézni, amelyeket egy párbajnál vagy veszély esetén fel tudtok használni. A navinéseknek sem kell megijedni, nincs lehetőség komoly sérülést okozni a másiknak; legrosszabb esetben megnő a fogad, vagy egész este táncolni fogsz.
Kezdjünk is hozzá.

Az egyik legkönnyebb módja az ellenfél megzavarásának vagy az átkozódás ellehetetlenítésének az, ha a mozgásban akadályozod az illetőt. Erre ezer plusz egy bűbájt tudnánk sorolni, de a mai órán csak a legalapvetőbbeket fogjuk megnézni, mint amilyen a Tarantallegra, vagyis a táncoltató átok, melynek hatására ellenfelünk olyan nagy elánnal kezdi ropni a csárdást, hogy nemigen tud közben varázsolni, hogy a célzásról szót se ejtsünk. A hangsúly a n és a legen van, a pálcamozdulat pedig a következő:

A Petrificus Totalus még ennél is jobb: az átok hatására a célszemély egész teste szobormerevvé változik, s képtelenné válik a mozgásra. Ennek ellenére persze az érzékszervei ugyanúgy működnek, tehát továbbra is látja, ha elé raksz valamit, hallja, ha a fülébe ordítasz és érzi, ha megfogod a karját, ám teljességgel tehetetlen. A hangsúly az első szótagokon van, a pálcaintés pedig a következő:

Hasonló hozzá az Immobilus, ami bár egy fokkal nehezebb átok, teljes mértékben megdermeszti a célszemélyt. A sóbálványátokkal ellentétben minden élőlényre használható, nemcsak emberek ellen. A mo szótag a hangsúlyos, színe kék. Pálcamozdulata:

A Locomotor Mortis segítségével megbilincselhetjük ellenfelünk lábait, aki garantáltan orra, esetleg hanyatt vágódik a varázslat hatására és jó esetben a pálcát is kiejti a kezéből. Még ha ez utóbbi nem is következik be, használatával nyerhetsz egy kis időt, amit felhasználhatsz egy másik, komolyabb varázslatra, vagy akár a menekülésre is. A hangsúly itt is az első szótagokon van, a pálcaintés a következő:

Nagyon hasonlít rá az Exagito, vagyis a gáncsoló átok; az eredmény ugyanaz, csak a módszer különbözik hangyányit. A hangsúly a szótag elején van, opálkék színű. Pálcamozdulata:

Az Obstructót használva ellenfelünket hátráltathatjuk, pontosabban ez az átok enyhén hátra dobja a célszemélyt. A hangsúly ismét a szó elején található. Ugyanezt irányítottan a Mobilicorpus bűbájjal is elérhetjük, amely segítségével felemeljük az illetőt, de előfordulhat, hogy a lebegés ténye nem ijeszti meg ellenfelünket annyira, hogy ne tudjon rögtön visszatámadni, úgyhogy ha biztosra akarunk menni, válasszunk másik varázslatot. Egyébiránt a két bűbáj közötti hasonlóság olyan nagy, hogy ugyanazt a pálcamozdulatot kell használni, ami a következő:

Hasznos támadási mód lehet az is, ha eltereljük a támadónk figyelmét. Ezt például elérhetjük a Serpensortia bűbájjal, amit kimondva egy erősebb varázsló akár baziliszkusz méretű kígyócsodát is megidézhet. Az elővarázsolt állat varázstulajdonságokkal nem fog rendelkezni, de minden más tekintetben olyan, mint létező rokonai, vagyis kegyetlenül megmérgezhet bárkit. Bárkit, tehát akár téged is, ha nem vigyázol és nem irányítod megfelelően! A hangsúly a ser és a sor szótagokon van, a pálcamozdulatot pedig ismételten megmutatom:

Sikeres figyelemelterelési módszer az is, ha a Capilluxot használjuk, mely segítségével felgyújthatjuk a másik haját. Ténylegesen nem fog megégni, de első körben biztos szívbajt kap, főleg, ha nőnemű az illető. A hangsúly a szó elején található, színe acélszürke, a pálcaintés pedig a következő:


Nem elhanyagolható az egyszerű varázslatok körében a Rictusempra sem, vagyis a csiklandozó bűbáj. Hatására áldozatunk éktelen röhögés közepette fog fetrengeni a földön - az erősebb lélekjelenlétű személyek csak görnyedezni -, ami mondanom sem kell, mennyi időt nyer számunkra. A varázslat egyébként narancssárga színű, a hangsúly a semp szótagon van.


Elérkeztünk az utolsó varázslatunkhoz is. Az óra elején említettem, hogy nem tanulunk lefegyverző bűbájokat, mivel azok még meghaladnák a képességeiteket - no offense -, de tanulunk valamit, ami kicsit hasonlít rájuk, ez pedig a Digitus Arcus. Ezt a bűbájt használva ellenfelünk kezének ujjai összecsomózódnak, egymásra gyűrődnek, így ellehetetlenítve a pálcafogást és -használatot, mondhatni nyert ügyünk van, ha az illetőnek nincs valami különleges képessége. Ahogy a kétszavas varázslatoknál megszokhattátok, itt is a szavak elejét nyomjuk meg jobban, a varázslat színe pedig sötétlila. A pálcamozdulat a következő:


Mára ennyit terveztem elméletnek, úgyhogy most formáljatok párokat és kezdhetitek a gyakorlást. Akinek esetleg elsősegélyre van szüksége, segítek, de ne merészeljetek elhalálozni, mert engem raknak hűvösre. Jó munkát!

Hasznos holmik, detektorok
Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:44
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése

Köszöntelek benneteket az idei év utolsó óráján. 

 Néhányan talán már észrevettétek az asztalon sorakozó változatos megjelenésű tárgyakat, egyesekről talán meg is tudjátok mondani, mire – vagy épp mi ellen – használatosak. Ezek az egyének kitalálhatták, hogy a mai órán különféle álságdetektorokkal és egyéb, a sötét varázslatok kivédésében igencsak fontos tárgyakkal fogunk foglalkozni. Ezeknek a holmik segítségével leleplezhetjük az árulókat és a rosszakaróinkat, vagy éppenséggel elbújhatunk, megszökhetünk előlük, ahogy a helyzet kívánja, így rendkívül fontos, hogy ne csak ismerjük őket, de helyesen használni is tudjuk az itt látható tárgyakat. Néhányat körbe is adok, hogy megnézhessétek őket, de csak óvatosan.

 Malíciamutató 


 A malíciamutató, vagy ismertebb – angol – nevén a foe-glass láthatóan leginkább egy tükörre hasonlít. Arra használjuk, hogy szemmel tarthassuk vele ellenségeinket, akiket jelenleg a tükör felszínén elsuhanó sötét árnyalaknak láthattok. Ahogy a rosszakaró közelebb ér, egyre tisztábban kivehető az arca a malíciamutatón, tehát fel tudunk készülni az érkezésére. 
Ám van egy apró hibája ennek a szerkentyűnek; nem igazán jelez, amikor az árnyalakok arca kirajzolódik, így ha nem épp a tükröt nézzük, amikor ez megtörténik, egyáltalán nem biztos, hogy észrevesszük. 


 Gyanuszkóp


A gyanuszkópot vagy snekaoscope-ot könnyedén valami gyerekjátéknak, vagy jobb esetben egy üveg búgócsigának is nézhetnénk, pedig hasznos kis holmi, igaz, általában kissé túlérzékeny. Ezt a szerkezetet azért tartjuk, mert ha valaki a közelünkben megbízhatatlan vagy olyasmit tesz, ami árt nekünk vagy másoknak, a gyanuszkóp hangokkal és fényjelzésekkel kísérve forogni kezd. 
A probléma csak ott van, hogy ettől még nem fogjuk tudni, ki az elkövető, valamint hajlamos az apró csínyeket is detektálni, ezért például itt a kastélyban teljesen értelmetlen a használata. 

 Tisztességtesztelő 



 A tisztességtesztelő, vagyis a probity probe, mint láthatjátok, leginkább egy aranyszínű autóantennára hasonlít. Sajnos csak ilyen szánalmasan apró darabot tudtam szerezni, de remélem mindenki jól meg tudja figyelni majd ennek ellenére ezt a tárgyat is. A használata igen egyszerű; szimplán el kell húzni a gyanús személy előtt, ez pedig kimutatja a titkos rontásokat, ártásokat és a tiltott mágikus tárgyakat. 


 Subrosa-szenzor 



 A subrosa-szenzor, vagy angolul secrecy sensor…hát, én meg nem mondom nektek milyen alakja van, mindenesetre annyit biztosan tudunk, hogy aranyból készült és vibrálni kezd, ha titkolózást vagy hazugságot érzékel. Természetesen ennek se vesszük nagy hasznát itt a kastélyban, hisz minden sarkon elhangzanak kisebb-nagyobb füllentések. 


 Veritaszérum 



Ez lesz az utolsó bemutatandó tárgyunk. Igaz, ez már a bájitaltanórák anyaga lenne, ám nincs benne a tantervetekben, és én mégis fontosnak tartom, hogy megismerkedjetek vele. Az elkészítését természetesen nem fogjuk megtanulni, de néhány szót ejthetünk róla. Tehát; a veritaszérum egy színtelen, szagtalan, ízetlen bájital, amelyet ha valaki bevesz – bár sokkal jellemzőbb, hogy beadják az embereknek, önszántából nem sokan isznak ilyesmit -, teljes igazmondásra és minden kérdés megválaszolására kényszeríti az illetőt. Nagyon hasznos készítmény, az aurorok előszeretettel használják gyanúsítottak kihallgatására, ám vigyázat, a Mágiaügyi Minisztérium szigorúan ellenőrzi, hogy ki főz veritaszérumot. 

 A mai órán tehát megismerkedtünk a legfontosabb detektorokkal. Használjátok őket okosan és biztos, hogy jó szolgálatot fognak tenni számotokra!

/2012. nov. 2./




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 13
Heti: 78
Havi: 404
Össz.: 87 384

Látogatottság növelés
Oldal: SVK - 1. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »