Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában

Tuareg féle ránctalanító krém készítése

Író: Sebastian Gérard Felagund
Dátum: 2007.07.10. 11:32
Tantárgy: Bájitaltan

 

Egy ismerős arc ül a tanári asztal mögötti kézzel faragott mahagóni székben. Sebastian Felagund professzor az. Az előző évfolyamokban már megismert egyén, most is bájitaltan órára várja a lelkes tanoncokat. Mikor a padok megtelnek, s a terem ajtaja halk puffanással becsukódik, Sebastian feláll a székből s a diákokra néz.

- Ismét találkozunk! Szeretnék mindenkit köszönteni az órán. Azonban csapjunk is a lovak közé, hisz szorít bennünket az idő.

A prof. elmosolyodik, s a táblához lép. Pálcájával koppint rá s megjelenik a mai óra anyaga.

- A Tuareg féle ránceltávolító krém.

Végignéz a padokon s a fiúknál teljes megrökönyödést, míg a lányok egy részénél csillogó szemeket lát.

- Kérdezhetnék, hogy Önöknek mi szükségük erre gyermek korban. Mikor a bőrük még akár a hó. Nos meglátják pár évtized múlva, hogy mennyire hasznos is lesz a mai órán tanult krém. Egyrészt szembetűnő furcsaság, hogy ez nem bájital. Ennek is megvan a maga oka. Ránctalanítót nem lehet inni...ha folyékony lenne bőrre kenni megint csak nehézkes lenne, ezért is krém állagú. De nézzük is az elkészítésének módját.


Újabb koppintás a táblára s megjelennek a hozzávalók.

- A következő dolgokra lesz szükségünk: méz,méhviasz,kamilla,kevés kakaóvaj, orgonavirág,lehetőség szerint lágyvíz ám ha nincs kéznél megteszi sima csapvíz is.

Miután felsorolta az összetevőket pálcájával pöccint egyet a teremben s a hármasával ülő diákok előtt megjelenik egy réz üst, keverő kanál és minden komponens melyre szükségük lesz a mai óra folyamán.


-Nos...első dolgunk, hogy a kamillából kivonatot kell készítenünk.Ezért jó ha hármasával ülnek...egyikük csinálja a kivonatot...másikuk közben megolvaszt egy kevés kakaóvajat. Ha elkészültünk a kivonattal, bátran öntsük bele az üstünkbe.

Sebastian természetesen mindent amit mond, csinálja a gyerekek előtt, hogy ne vakon dolgozzanak a nagyvilágba, hanem legyen előttük egy példa amely alapján saját krémjüket csinálják.

-A felolvasztott kakaóvajat szép lassan öntsük a kivonat után az üstbe.Eközben a padban harmadikként helyet foglaló melegítheti is a mézet, mert most erre lesz szükségünk. Ha szépen átmelegedett, bátran öntsük bele ezt is.

A professzor gondosan melegítgeti a dolgokat és szép lágyan önti bele saját üstjébe a hozzávalókat. Sajnos ezek így összekeverve nem túl kellemes illatúak, de ezt a diákok már megszokhatták ezen az órán. A terem ablakai egytől-egyig nyitva állnak, egyrészt, hogy a napfényt s a meleget beengedjék, másrészt,hogy a kellemetlen szagok távozhassanak.


-Következik a méhviasz. Szépen felmelegítik azt is, majd a szokott módon beleöntik.Ez még eléggé furcsa állagú készítmény így fel kell öntenünk lágyvízzel...nem is sokkal ám nem is kevéssel. Úgy pont közepes mennyiséget. Nagyon fontos, hogy figyeljünk az arányokra(!),mert a méz elég sűrűnfolyó.Vegyük figyelembe azt is, hogy a krém "főzésekor" a 10 fokkal megemelt hőmérséklet a reakcióidőt 50%-kal megnöveli! Tehát 40-45 fok elég lesz.

A férfi természetesen már az elejétől fogva ezt a hőmérsékletet tartja állandón üstje alatt.

-Node, ez még csak kamilla,méz,méhviasz,kakóvaj meg víz összekeverve.Nem gondoskodtunk még illatanyagról. Hát épp itt az ideje.

A professzor pöccint egyet pálcájával mire rengeteg sok lila orgonavirág jelenik meg minden hármas padnál.

-Hát most erre lesz szükségünk. Az orgona virágának kipréselt leve rendkívül alkalmas eme krém illatanyagának. Azonban egy kicsit nehéz dolgunk lesz vele. Addig kell préselni őket míg csak folyik belőlük valami. Ez lehet, hogy időigényes de ha egy jó krémet szeretnénk tudunk áldozatot hozni.

Sebastian elmosolyodik majd nekilát a saját virágainak préselésére, melyet egy ezüst tőrrel végez.Az ezüst tőr a legjobb ha préselésről van szó.Miután ő végzett ismét belekezd a magyarázásba.

-Amint érezhetik az orgonának rendkívül erős az illata,de nem jó főzni mert akkor veszít az aromájából. Az orgonavirág kipréselt levét csak akkor öntsük bele a főzetbe hamár az teljesen kész van.

Mivel a tanáré már készen áll nyugodt szívvel önti bele a levet s elmosolyodva nyugtázza, hogy sikeresen megfőzte amit akart.

- Elmondanék még néhány tudnivalót a hozzávalókról, míg Önök az utolsó munkálatokat végzik. A méz gyulladáscsökkentőt tartalmaz, persze nem szteroidot. A méhviasz dehidratáló hatású, ezért is ilyen fontos nekünk. A kamilla ötvözi a kettőt, ugyanis dehidratál és szintén csökkenti a gyulladásokat... bár más vegyületekkel, mint a méz de ebbe most nem megyek bele részletesebben. A kakaóvajra pedig azért volt szükségünk, mert bőrpuhító, UV-védő és még barnító hatású is.

Az utolsó szavaknál elmosolyodik majd körbenéz az osztályon. Elkezd sétálni a padoknál és nézegeti, hogy kinek mit sikerült alkotnia.

- Úgy döntöttem, hogy egy kis fiolába minden csoport rakjon egy picit, abból amit készített s egy rá ragasztott cetlire írják fel hármuk nevét. Lepontozva visszakapják majd készítményüket.

Újabb mosoly jelenik meg száján, látva, hogy nem mindenki fogadja ezt örömmel.

- Azonban még nem esett szó magáról a krém feltalálójáról s történetéről. Erről mesélnék most nektek egy kicsit.A krém rendkívül fiatalnak tekinthető. Mindössze egy évvel ezelőtt találta fel Csufi Tuareg. A híres bájitalfőző mugli éne is hasonló szakterületen dolgozik. Csak ők egész máshogy hívják. A mugli életben megszerzett tapasztalata segített a krém elkészítésében. 4 hónap bőven elég volt számára, hogy tökéletesre fejlessze. Először anyján próbálta ki, aki kissé vonakodott először de belement. Este, lefekvés előtt felkente az anyja arcára. Mivel az anyja mugli volt nem akarta, hogy bármit is lásson az arca változásából, ezért csinálta este. Reggel, mikor az asszony felkelt, s tükörbe nézett alig ismert magára. Mintha 20-30 évet fiatalodott volna. Az arca rendkívül selymes, s puha lett. Mr.Tuareg tehát boldog lehetett. Sikerült feltalálnia egy ily` remek krémet.

Megszólal a csengő s ekkor a diákok felállnak majd tódulnak ki a teremből. Útközben mindegyikük lerak egy kis fiolát a professzor asztalára mely így lassan megtelik kis üvegcsékkel. Miután mindenki kiment eltünteti az üstöket, s mindent amivel ma dolgoztak, majd nekilát a krémek értékelésének.
 

Recordatio propero - Emlékezést fokozó bájital készítése

Író: Sebastian Gérard Felagund
Dátum: 2007.08.23. 16:38
Tantárgy: Bájitaltan

Sebastian asztala mögött ül kényelmes székében s várja, hogy elkezdhesse végre az órát a negyedévesekkel ...

- Ma megismerkedünk egy emlékezést fokozó bájitallal. Konkrét neve is van...Sphinx bájital. Az általánosított neve, tartalmazza a hatását. Serkenti a memóriánk s emlékezésre készteti, így ha valaki szenilis, amnéziás vagy csak épp részeg volt a minap és semmire sem emlékszik nyugodtan fogyaszthatja. Ma pedig mi is megtanuljuk az elkészítését.

Szokásos módszerével a táblára koppint s ott megjelennek a hozzávalók : 0.5 l víz ; 20 dkg szárított csalán ; 10 csipetnyi só ; fehéregér szív ; 2 db patkányfarok ; 3 gramm aszfodélosz gyökér ; 3 gramm juharfátyolka. Egy kis pöccintés és már mindenki neki is láthat elkészíteni. Hoppá...nem is tudják, hogyan kell.

- Öhm...akkor nézzük. Ahogy mindig...üst alatt tűz, bele a víz. Amint ez megvan várjuk meg míg felforr. Ha ez is meg van mehet bele a szárított csalán. 7-8 percig hagyjuk őket összekeveredni s hagyjuk, hogy a csalán kellemes illata belengje a szobánkat. Következik a só...furcsa dolog. Eddig még sosem használtunk sót egyik bájitalunkba sem itt azonban most szükséges. 10 csipet só kerüljön bele kb. 10 másodperces kihagyásokkal. A bájitalunk színe így a csalán zöld színe miatt fokozatosan fakul ki s veszti el a zöld árnyalatot. Következik a fehéregér szíve. Apróra kell vágnunk. Nos ez nem túl szép munka. Ezért megbűvölhetitek a késeiteket, hogy maguktól felvagdossák azt. De ha már így magától dolgozik a kés akkor felvághatja az patkány farkakat is. Mivel ezekből is apró darabok kellenek. Öntsük bele ezt is az üstbe s kevergessük finoman, egyenletes irányba s ettől élénk piros színű lesz. Ám nehogy azt higyjék, hogy ilyen is marad. Még csak hasonló sem lesz. Tegyük bele az aszfodélosz gyökeret. Ettől rögtön türkizkék színt vesz fel. Tíz percet várnunk kell de a keverést ne feledjük. Ha letelt a tíz perc mehet bele egy juharfa fátyolkájából 3 grammnyi. No, ettől nyeri el a végső színét. Ami sötét kék. Leszűrés után fogyasztható is. Az elkészítése ennyi volna. Magatok is láthatjátok milyen egyszerű. Az egyetlen gond vele persze az összetevők beszerzése. De én azért remélem ebben a korban még egyikőtök sincs rászorulva erre a bájitalra.

Megereszt egy rövid mosolyt majd ismét a táblához botorkál. Újra rákoppint mire megjelenik a bájital történetének hosszú ecsetelése. Sebastian visszafordul a diákságnak s maga is elmondja a leírandókat.

- A bájital feltalálója egy Anauta Akli nevű, indiai boszorkány. A naplójába jegyezte fel ezen csodálatos receptet s adta át halálos ágyán lányának. A lány azonban nem volt kíváncsi anyja naplójára így félretette a többi emlék közé. Ám Elizabeth maga is boszorkány volt. Ezt azonban anyja naplójának olvasása nélkül sajnos nem tudhatta meg. Ezen titok felfedezése tehát még váratott magára...egészen 15 évig. Amikoris egy takarítás közepette lelt rá ismét a naplóra. Rászánta magát, hogy most végre kinyissa s elolvassa. A napló döbbenten hullott ki kezéből. Pár órán át tartó óriási csodálkozás után újra kezébe vette s végig olvasta. Úgy határozott, hogy anyja nyomdokaiba lép. Elkészítette tehát ezt a főzetet mely elég jóra sikeredett így első alkalommal. Több híres bájitalt is feltalált az elkövetkezendőkben. Köztük egy betegségekre használatost, egy erősítőt stb. Nagy segítségére volt anyja ezen receptje. Időskorára ugyanis rettentően feledékennyé kezdett válni. Elfelejtette kik a szomszédai, ha elindult valahová félúton visszafordult mert nem tudta hová indult, nem talált vissza a saját házába és ilyesmik. Hogy ennek véget vessen készített a bájitalból magának épp eleget s nem is volt gondja többé a memóriájára. Fontos tudnunk még, hogy maga a főzet, fiolákban tárolva 6 évig képes elállni. Maga a hatás pedig 4 órán keresztül tart. Így mielőtt letelt volna a négy óra Elizabeth mindig megitta a következő fiolával. Reggelente pedig egy elég nagy papírra kiírt szöveggel találta szembe magát mikor felébredt. Persze, hogy az volt rajt, hogy hol találja a bájitalt melyet meg kell innia. Senkinek nem kívánom ezt az életmódot.

No, oszolj lusta banda!
 

Ismerkedés a mérgekkel

Író: Sebastian Gérard Felagund
Dátum: 2008.06.12. 21:54
Tantárgy: Bájitaltan

Sebastian épp az asztalát rendezgeti mikor szemerkélni kezd a diákság. Rögtön abba is hagyja a pakolászást és csak nézi az ismerős, negyedéves arcokat. Talán ez a kedvenc évfolyama...bár nem tudni miért. Ezen gondolatok közt kezdi meg az órát a szokásos táblára való koppintással. Megjelenik a hosszú szöveg mely csak pergamenre való másolásra vár.

- Hát eljött ez az óránk is. Ma a mérgekkel fogunk kicsit részletesebben megismerkedni. Komoly téma ez gyermekeim. Olyan anyagrész amellyel nem lehet viccelődni. Kezdjük is egy meghatározással. Méregnek nevezzük azt az anyagot vagy folyadékot, amely kárt tesz egy vagy több élő szervezetben. Ez a kár lehet kisebb (például hasfájás, fejgörcs) és lehet súlyosabb (például kóma, esetleg halál). Ezek a legveszélyesebbek az alkímiában, használatuk nem tiltott ugyan, de csak bizonyos mértékig megengedett. De: hogy bonyolítsuk tovább: a kertitörpe-irtók is mérgek, mégsem azonosak egy elsőfokú anyaggal. Ezért léteznek alkategóriák is.


Fog bele a mérgek részletesebb elemzésébe. Most következik az a rész mely talán tényleg komplikáltnak fog tűnni. Bár a professzor reméli, hogy ennyi idős fejjel csak megértik majd amit mond.

1. Polipok: itt nem a vízi állatokra kell gondolni, hanem olyan anyagokra, amelyek vért szívnak, életerőt tüntetnek el, és élősködnek rajtunk. A legjobban a piócával lehet ezt a hatást szemléltetni: rátapad az ember bőrére, és kiszívja a vérét (bár nem drasztikus mennyiségben). Ahhoz, hogy ezt gyógyítsuk, másodfokú ellenméregre van szükségünk, amit kissé körülményes elkészíteni. Bár kis mennyiségben nem halálosak, ha sokáig vagy nagy adagban a szervezetünkben van, akkor halált is okozhat. Ez szerencsére évekig tart így a polipoktól nem kell nagyon félnünk. Másik neve: harmadfokú mérgek.
2. Duplahatású mérgek: amennyiben úgy érezzük, hogy egy ital hatására a fejünk is fáj, és a vérünk is fogy el, akkor az egyik leggyakoribb méreggel van dolgunk. Nevüket arról kapták, hogy nem csupán egyféle kárt tesznek a szervezetben, hanem kettőt, legyen az akármi. A legtöbbször alkalmazott dhm (ez a rövidítése) először heveny hányingert okoz, majd szépen lassan megfojtja az áldozatát, nem hagyja, hogy a tüdő levegőhöz jusson. Használata tiltott éppen ezért a sötét varázslók előszeretettel használják. Másik neve: másodfokú méreg.
3. Irtószerek: ezek,bár emberi szervezetre is hatnak főleg a kártevő állatokat pusztítják, mint például a kerti törpe. Emberi szervezetben főleg ájulást okoz, ezért annyira nem veszélyes persze ennek is megvannak a maga buktatói. Másik neve: negyedfokú mérgek.
Ezenkívül léteznek még triplahatású és elsőfokú (ahgy) mérgek. Ezek ismertetését azonban most hanyagolnám. Túl bonyolultak ahhoz, hogy bevezesselek titeket a rejtelmeikbe. Aki tovább tanul majd és hasonló szakágat választ magának bizonyára részletesen is tanulni fog róluk. De én most megelégszem ennyivel is.


Mosolyodik el a professzor. Csak remélni tudja, hogy diákjai közül legalább egy valaki olyan szakmában tanul majd tovább melyhez szükséges a bájitaltan. Bár ezzel még kár foglalkozni. Közeledik az év vége de még nem érték el.

- No de haladjunk is tovább. Nézzünk egy kis történelmet. 1493. november 11.-én született Theophrastus Philippus Aureolus Bombastus von Hohenheim ismertebb nevén Paracelsus. A toxikológia atyjaként emlegetik. Híres mondása örök érvényű marad az emberiség számára. " Minden dolog méreg, ha önmagában nem is az; csupán a mennyiség teszi hogy egy anyag nem méreg. " Rövidebb, érthetőbb megfogalmazásában : " A mennyiség teszi a mérget. " Okos ember volt meg kell hagyjam. Abban a korban melyben élt rengeteg ember lelte halálát némi méregnek köszönhetően. Rengeteg mugli választotta ezt a megoldást ha ki akart oltani pár útjában állót. Ugorjunk egyet az 1650-es évek tájékára. Szlovéniában élt egy Orovecz nevezetű varázsló. Mindenki rettegett tőle. Ő volt a korabeli maffia vezető alakja. Elég járatos volt sajnos a bájitalfőzés terén. Létezik egy méreg, melynek találó elnevezése van...Orovecz féle méreg. Gondolhatjátok, hogy ő volt a feltalálója. A receptet nem kívánom ismertetni veletek, mivel a hatása kicsit morbid. A fogyasztója nagy rángások és fojtogató hörgések közepette meghal. Nem szeretném, hogy akár valamelyikőtök is megpróbálkozzon az elkészítésével így nem is feszegetem tovább a témát. Maga a méreg átlátszó színű, így teljes nyugodtan beleöntötték valamibe s a delikvens elhunyt. Orovecz maga sem volt túl elővigyázatos. Saját mérge végzett vele. Ahogy egyes könyvek említik : "Hogy szomjan ne haljon vizet itattak vele...szomjan nem is halt." Az 1800-as évek környékén úgy tűnt a mérgek korszaka letűnőben van, s nem kell mindenkinek félnie attól, hogy mit iszik. Azonban eljöttek az 1900-as évek. A világháborúk időszaka. Nos ezen években használták el szinte a legtöbb mérget. Kemény időszak volt ez az emberiségnek. Azonban napjainkra szintén eltűnőben vannak. A muglik világában azonban számos dolog tartalmaz mérgező adalékot. Éppen ezért külön jelzést találtak ki erre. Egy halálfej jelöli ha valami mérget tartalmaz. Az Amerikai Egyesült Államok kivétel ezalól. Ők azt vallják, hogy a gyerekek a halálfejet a kalózok zászlóihoz teszik hasonlatossá így játéknak tekintik és esetleg megihatják ezeket. Így ott egy Mr. Yuk nevű figura figyelmeztet a mérgekre.

Úgy tűnik Sebastian kicsit többet beszélt ma a kelleténél. Megszólal a csengő pedig még tudná folytatni. Abba hagyja azonban s búcsúzkodásba kezd.

-Nos, köszönöm, hogy itt voltak! További kellemes időtöltést!

Talán neki is kellemes lesz. Utolsóként hagyja el a termet s baktat fel szobájába.
 

Piripócsi szerelemfőzet

Író: Sebastian Gérard Felagund
Dátum: 2011.01.23. 01:53
Tantárgy: Bájitaltan

Gérard a terem felé útközben azon gondolkozik, hogy vajon tanított-e már ő diákjainak a négy év során akár egyszer is magyar feltaláló által készített bájitalt. Végül arra jut, hogy nem... így a mai alkalommal erre fog sort keríteni.

- Hát jó reggelt. Úgy érzem pótolnom kell egy nagy hiányosságomat, hiszen ha már egyszer Magyarországon vagyunk, illő volna egy magyar készítésű bájitalról is tanulnunk. Ez lesz a Piripócsi szerelemfőzet.

A főzet története több generációt ölel át a Nagykerekespiripócs elnevezésű helység történelmében. Kezdődött egy híres boszorkánnyal, bizonyos „Mariskával”, aki megalkotta a modern bájitaltan állítólagos legelső főzetét. Vitatott tény, de mivel ellenbizonyítékkal eddig még senki sem szolgált, így kénytelenek vagyunk ha csak legenda szintjén is, de elfogadni. Tehát ez a recept, ami híven tükrözi a boszorkánykonyha alapjait, és mégis újított a keverőlapát és a főzőtál szakszerűbb használatával, generációkról generációra szállt a Vargha családon belül. Mára az eredeti recept kissé megfakult, de képesek szinte a Mariskáéval egyenlő erősségű szerelmi bájitalt előállítani.
A történetről bővebben a neves feltaláló ükunokája, a 80 éves Mártika adott tájékoztatást. Elmondása szerint a szomszédos faluban, Kiskerekespiripócsban élt még anno egy úr, kit csak Bélaként azonosított. Ez a Béla, és az ő ük nagyanyja egy verőfényes délutánon találkoztak, és hát szerelem első látásra, pont ahogy az a nagykönyvben meg van írva. De csak egyik részről; Bélának menyasszonya volt. Sebaj, a találékony boszorkány megalkotta korának legeszesebb bájitalát, valahogy eljutatta kiszemeltjéhez, és lett nagy boldogsága. Viszont ezzel a húzással megalapozta a két város közötti konfliktus elmélyülését, aminek „hála” a Kiskerekespiripócsiak ma sem beszélnek a Nagykerekespiripócsiakkal, sőt. Állítólag a receptet ellopták a Nagykerekespiripócsiak a Kiskerekespiripócsiaktól. Ezen a ponton szegény néni kisebb orkán hevességével tört ki, így a történet további pikantériáit nem állt módjában közölni.

A hozzávalók: fél üveg málnapálinka; nyúlfarokbojt; macskaköröm; szerencsedejó – nem összekeverendő a szerecsendióval; egy puffskein – mehet bele egészben, de a kényesebbek kihagyhatják; egy egérszív; némi mentafűgyökér; a kiszemelt párnájából egy darab toll – fontos, hogy egy, és nem több; rózsaolaj-kivonat.

Ha nagyon elfoglaltak vagyunk, az egészet csak dobjuk egy üstbe, majd robbantsuk össze.
Igényesebbeknek viszont javallott a hosszabb elkészítési mód, ami 3 napot és 3 éjszakát vesz igénybe. Kezdésnek célszerű először összekeverni a rózsaolajat a málnapálinkával. Szép, lilás-rózsaszínes színű, sűrű keveréket kell kapni. Mártika néni szerint akkor az igazi, ha olyan édes, hogy az már keserű. Ezt tegyük félre addig, míg nem került bele a szerencsedejó. Az apró, mindössze egy centiméter átmérőjű, kerekded, türkizszínű termést vagdaljuk össze. Nincsen nehéz dolgunk, szinte magától mállik. Ezt összekeverhetjük az előző kotyvalékkal. A szín lilássá válik, de még a darabok szinte egészben úszkálnak. Kell olyan 10 perc, hogy teljesen feloldódjanak.
Az eddigi főzetet hígítsuk fel körülbelül két liter tiszta, csapvízzel, majd eresszük bele a lehetőleg friss egérszívet. Bugyborékolva elmerül, de ne gyönyörködjünk benne sokáig, gyorsan kell belemeríteni a puffskeint. Már amennyiben ezt engedi jóérzésük… A mentafűgyökér is mehet utánuk, hiszen annak csak az a szerepe, hogy semlegesítse a kellemetlen szagokat. Így a végén még illatozni is fog a főzet. A nyúlfarokbojt a szerencsedejóhoz hasonlóan a szerencsét hivatott meghozni. Régebben négylevelű lóherét is szokás volt belekutyulni, de mivel mára olyannyira megcsappant számuk, így ezt kivették a receptből.
Egy macska teljes körömkészletét dobáljuk bele, egyesével, minden percben egyet. Ezután jöhet egy két napos várás, közben kavargatással, és hűtéssel, mivel rendkívül nagy hő keletkezhet. Ezen idő alatt kell beszerezni az ominózus párnából egy tollat. Mint Mártika szigorúan kihangsúlyozta, egyet, nem kettőt, nem hármat, egyet. Ha pedig a delikvensnek nem tollpárnája van – akkor a kedvenc tyúkjától, vagy libájától vegyünk kölcsön. Két nap állás után, vagyis a harmadik nap éjszakáján eresszük bele, majd mondjuk ki az illető nevét. Ha fortyogni kezd a lé, és méregzöld lesz, akkor mindent jól csináltunk, készen van a bájital.

Nos, a magyarok már csak ilyenek, nemde?

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 14
Heti: 70
Havi: 396
Össz.: 87 376

Látogatottság növelés
Oldal: Bájitaltan - 4. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »