Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában

 

A defenzív mágia alapjai

Író: Anne-May Lafyett
Dátum: 2010.12.31. 22:46
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése


Köszöntök minden harmadévest az idei tanév első Sötét Varázslatok Kivédése órán, amelyet ezúttal egy bevezető beszélgetéssel fogunk tölteni.
Akik az előző években is megtiszteltek a jelenlétükkel tudhatják, hogy ilyen kivételes helyzet eddig még nem fordult elő, ugyanis az évkezdő órákon is haladunk az anyaggal. Azonban. Az idei témánk - a defenzív mágia alapjai - túlságosan sokrétű ahhoz, hogy ilyen in medias res módon, bevezetés nélkül belevágjunk, tehát tisztáznunk kell néhány alapvető fogalmat és pontot. Így remélhetőleg a hátsó sorban csendben nyáladzó eridonos zsenipalánta is velünk együtt tud majd haladni a tananyaggal, és senki nem fog különóráért kuncsorogni, hogy képes legyen az egyébként marha könnyű vizsgát legalább egy E-re teljesíteni.

De nem is húzom tovább az időt, foglalkozzunk a témánkkal.
Mi is az a defenzív mágia?
A kifejezést magát elemezve valószínűleg sokan rájöttetek már, hogy ez a mágiaág a védekező bűbájokkal és védelmi rendszerekkel foglalkozik, amelyek egyes támadások megelőzésére, vagy kivédésére használhatóak. De pontosan mit is sorolhatunk ebbe a kategóriába?
Mint már említettem, a defenzív mágia meglehetősen sokrétű, és még ma is vita tárgyát képezi, hogy egészen egzakt módon mit is sorolhatunk e gyűjtőfogalom alá. Nem fogom nektek bemutatni az összes létező teóriát - főleg, mert valószínűleg én sem ismerem mindegyiket -, a tankönyvi rendszer szerint fogunk haladni. Azonban akit érdekel a téma, az óra végén járulhat hozzám könyvlistáért, és megismerkedhet néhány filozófus elméletével a dolog kapcsán, de én fontosabbnak tartom, hogy a gyakorlati résszel eleget foglalkozzunk.

A tankönyvünk a következő ágakra bontja a defenzív mágiát:
 - Pálcamágia:
     ¤ Pajzsbűbájok
     ¤ Lefegyverző varázslatok
     ¤ Ellenátkok
     ¤ Gyógyítás
 - Bájitalok és főzetek
 - Egyéb mágikus eszközök (pl.: inga, gyertya, kristályok, stb.)

Nem fogunk minden típussal tüzetesen foglalkozni, ugyanis a bájitalokról Felagund óráin tanultok eleget, az "egyéb mágikus eszközök" megnevezés alá sorolva pedig olyan metódusok tartoznak, amiket inkább kuruzsló muglik szoktak/próbálnak alkalmazni, mintsem igazi tudással rendelkező varázslók.

Azt hiszem, most már mindannyian rendelkeztek valami irányadó fogalommal arról, mivel fogjuk tölteni a következő tanévet. Találkozunk a következő órán.

Gyógyítás alapfokon

Író: Anne-May Lafyett
Dátum: 2010.12.31. 22:48
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése


Ha a jövőtöket úgy képzeltétek el, mint valamire való varázslók/boszorkányok, a mai óra anyagát maradéktalanul el kell sajátítanotok. Ezúttal ugyanis a legalapvetőbb gyógyítóbűbájokat fogjuk megismerni, melyek nélkül senki nem hívhatja magát képzett varázslónak.
Elismerem, ezen varázslatok nagy része helyettesíthető bájitalokkal vagy főzetekkel, ahogy azt is, hogy utóbbiak általában nagyságrendekkel hatásosabbak és jobban szuperálnak, mint pálcás társaik. Azonban biztos nem meglepő hallani, hogy vannak olyan helyzetek, amikor nincs kéznél üst, egy rakás hozzávaló és három óra szabadidő ahhoz, hogy elkészítsük, amire szükségünk van - ekkor lehet remekelni a következő bűbájokkal. No meg persze, ha totális bájitaltani analfabéták vagyunk, de azt hiszem, Felagund megtesz mindent, hogy olyanok ne üljenek közöttünk.

Van olyan helyzet, amikor arra kényszerülünk, hogy saját - vagy egy társunk - sérülését el kell látnunk. Ha a sérülés kisebb, a Valetudo segítségével be lehet gyógyítani, melynek egyébként meglehetősen könnyű a pálcamozdulata is.  A kisebb törött csontokra – ujjak, orr – a Hippokraxot tudjuk használni. A két varázslatot ugyanazzal az intéssel kell elvégezni, mely a következő:



Ha viszont a Valetudo szemmel láthatóan nem elég - mert mondjuk az alanyunkat több helyen is alaposan meglékelték - az első teendő minden esetben a vérzéscsillapítás. Ezt a Sanguis Haereo varázsigével érhetjük el. A súlyos, artériás vérzéseket nem tudjuk vele maradéktalanul elállítani, de némi javulást azoknál is érzékelhetünk. A hangsúly a szavak elején van, a varázslat színe sötétvörös. A pálcamozdulatot a következőképpen kell elvégezni:



Ezután jó, ha fertőtlenítünk, de ha nincs kéznél semmi, amivel ezt meg lehetne tenni, az is elég - egy darabig -, ha vízzel átmossuk a területet. Miután ezzel megvagyunk, bekötözzük az ideális esetben már nem vérző, lefertőtlenített sebet. Ezt a Ferulával tehetjük meg, amit egyébként különböző végtagrándulásoknál is lehet alkalmazni, nemcsak sebekre. Az első szótagot kell megnyomni, a varázslat színe pedig halványsárga. A pálcával így intsetek:



Ha mindezzel megvagyunk és hívtunk képzett segítséget, megpróbálkozhatunk fájdalomcsillapítással is, amit a Callum Dolori igével tehetünk meg. A "kezelés" során ezt bármelyik pontnál be lehet iktatni, ha az alany már nagyon ordítozik, de akármilyen könyörtelenül hangzik, nem ez az elsődleges dolgunk. Pálcamozdulat:



Természetesen nemcsak sebeket tudunk ellátni a pálcánkkal. Fejfájás ellen kiváló ige a Desamphicrania, melynél a hangsúly az am szótagnál található meg. A varázslat egyébként zöld színű, a pálcamozdulata a következő:



Lázcsillapításra tudjuk használni a Ferardo – hőhűtő – bűbájt, a különböző kelések ellen pedig a Callum Furunculi varázsigét lehet bevetni. A pálcamozdulatuk szerencsére ugyanaz, így legalább egyel kevesebbet kell megtanulnotok, bár nem épp a legkönnyebbek közé tartozik:



Ennyit mindenkinek tudnia kell a gyógyításról, és nemcsak azért, hogy átmenjen a vizsgámon, bár elismerem, az sem egy utolsó szempont. A mai órának vége, szerdán a pajzsbűbájokkal folytatjuk. Oszolj!

Pajzsbűbájok

Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:51
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése

 

A defenzív mágia legkézenfekvőbb eszközei a pajzsbűbájok. Minél erősebb pajzsot vagyunk képesek megidézni, annál több átkot fogunk tudni visszaverni, így annál nagyobb esélyünk van a győzelemre egy párbajban. Az a varázsló, aki nem képes pajzsot idézni, képzetlennek minősíthető.
 
A legegyszerűbb védelmi bűbájt Clipeusnak hívják. Nevét a római harcosok viszonylag kisméretű, kerek pajzsáról kapta, mivel ha ezt a varázslatot használjuk, egy kerek, sárgás fényű, félig átlátszó pajzs jelenik meg előttünk. Ez azonban nem visszaveri az átkokat, hanem magába nyeli, ezért nem is használható erősebb átkok ellen, csak mint a Rictusempra vagy a Tarantallegra.  A pálcamozdulat sem nehéz, egyszerű intés:
 
A következő nehézségű pajzs a Protego, amiről valószínűleg már mindannyian hallottatok. Ezt már lehet erősebb varázslatok kivédésére is használni, például a Carbunculust is visszaveri, amire a Clipeus azonban nem lett volna képes. Fontos különbség, hogy ez a bűbáj láthatatlan és lepattannak róla az átkok, nem magába nyeli őket. A hangsúly a második szótagon van.
Pálcamozdulatát a mai órán még többször is használni fogjuk, ugyanis az összes Protego szóval kezdődő varázslatnál ugyanaz, mégpedig a következő:
 
A Scutum már különbözik mindkét eddig tanult defenzív bűbájtól. Ez a pajzs ugyanis elsősorban nem arra lett kitalálva, hogy a saját biztonságunkat megőrizzük, bár arra is lehet használni, de akkor értelmesebb a Protegót alkalmazni. A Scutum olyan bűbáj, amellyel mások körül alakíthatunk ki pajzsot, de csak élő személy megvédelmezésére használható. Elvégzésekor a pálcával az általunk biztonságba helyezni kívánt illetőre kell mutatni, vagy ha saját magunkon akarjuk használni, akkor a saját mellkasunkra bökni és tisztán, érthetően ejtsük ki a varázsigét.


A következő állomásunk a Protego Totalum. Ez már egy olyan bűbáj, amely egy kisebb terület megvédésére szolgál. Ha kimondjuk a varázsigét és elvégezzük a pálcamozdulatot, körülöttünk egy olyan öt méteres körzetben pajzsot generálunk és attól függően, hogy mennyire erős varázsló a pajzs megidézője, visszaveri az átkokat.
 
Ehhez kissé hasonló bűbáj a Protego Horribilis, csak az a különbség, hogy a Protego Totalummal ellentétben ez képes komplett épületeket, akár utcákat is a hatóköre alá vonni. Ebből levonhatjuk azt a következtetést, hogy nagyon erős varázslók képesek csak létrehozni.
 
És az összes eddig felsorolt varázslattól különbözik a Fidelius. Ez a bűbáj lehetővé teszi, hogy valaki vagy valami elrejtőzzön mindenki szeme elől, kivéve a bűbáj titokgazdáját és azokat a személyeket, akiknek a titokgazda felfedte ezt az információt. Csak és kizárólag a titokgazda fedheti fel a bűbáj alatt lévők pontos tartózkodási helyét; azok, akik csak az információ birtokában vannak, erre nem képesek. Azok, akiket a titokgazda nem avatott be, nem képesek semmilyen módon érzékelni a bűbáj alatt lévőket, még akkor se, ha konkrétan egymással szemben állnak. Ha a titokgazda úgy hal meg, hogy senkinek nem adta tovább a rábízott tudást, a titkot magával viszi a sírba, onnantól kezdve már nem lehet felfedni.
Ez egy rendkívül erős és komplex bűbáj, amit csak szintén nagyon erős varázslók vagy boszorkányok képesek elvégezni.
 
Köszönöm a figyelmet!
 

Lefegyverzés és ellenátkok

Író: Eric S. Weaver
Dátum: 2011.06.04. 12:52
Tantárgy: Sötét Varázslatok Kivédése

Sokan úgy vélik, hogy a legjobb védekezés a támadás, erre pedig a legjobb módszer – ha gyorsan véget akarunk vetni a párbajnak, legalábbis – a lefegyverző bűbáj
Összesen két lefegyverző bűbájt ismerünk, tehát annyira nem bővelkedünk lehetőségekben, ha választanunk kell, de ezzel a kettővel minden ilyen irányú próbálkozás kimeríthető.
 
A Capitulatus, vagy Expelliarmus az egyik legismertebb lefegyverző bűbáj. Mint ahogy a nevében is benne van, arra szolgál, hogy megfossza az ellenfelünket a pálcájától és ha a bűbájhasználó elég erős, ezzel a varázslattal akár hátra is lehet taszítani a másikat. A hangsúly az első szótagon van, színe jellegzetes élénkvörös. Pálcamozdulata:
 
A Disarmare hasonló hatással járó bűbáj; ez egy fokkal azonban erősebb varázslat, ugyanis nemcsak a pálcát képes „kivenni” az ellenfelünk kezéből, hanem bármilyen más tárgyat, amely bennünket fenyegethet. Kezdő varázslóknak éles helyzetekben nem ajánlott az alkalmazása, mert hozzá nem értőknél a bűbáj hajlamos visszafelé elsülni, s így az illető saját magát fosztja meg a pálcájától.
A pálcamozdulat viszont nem nehéz:
 
Azonban nemcsak lefegyverzéssel lehet az ellenfelünket gyorsan harcképtelenné tenni anélkül, hogy komolyabb károkat okoznánk neki. A továbbiakban néhány nem kifejezetten ártalmas, de hasznos és könnyen megtanulható átkot fogunk megnézni.
 
A Densaugeo egy olyan varázslat, amely hatására az áldozat fogai meglehetősen nagy sebességgel növekedéshez látnak, ettől pedig - amellett, hogy meglehetősen előnytelenül fog festeni - valószínűleg képtelen lesz arra, hogy érthetően kiejtse a varázsigéket, tehát nyert ügyünk van. Pálcamozdulata a következő:
A Pofix és a Silentio igencsak hasonló elven működik; az előbbi az ellenfél nyelvét a szájpadlására ragasztja, az utóbbi pedig teljesen elnémítja, tehát itt is ugyanaz a helyzet, mint az előző esetben: a másik képtelen lesz kimondani a varázsigéket, tehát nem fog tudni elvégezni egy bűbájt sem.
Hasonlóságuk abban is megmutatkozik, hogy ugyanazt a pálcamozdulatot használjuk, mely a következő:
 
Nos, persze ez a három varázslat csak akkor hatásos, ha az ellenfelünk nem képes nonverbálisan varázsolni.
 
Ha pedig ilyen helyzettel állunk szemben, jó módszer az Incarcerandus vagy Incarcerous, tehát a kötözőbűbáj használata. Lekötözött kézzel igencsak nehéz varázsolni, így nagyjából biztosak lehetünk benne, hogy most már nem leszünk kitéve több támadásnak. A pálcát felhőszerűen kell mozgatni, így:
 
Köszönöm a figyelmet!
 
/2013.02.08./


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 13
Heti: 84
Havi: 410
Össz.: 87 390

Látogatottság növelés
Oldal: SVK - 3. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »