Sziasztok!
A mai órán a tantárgyunk alaptörvényeiről lesz szó. Ezek olyan törvények, amik általános igazságokat mondanak ki és az idők során be is bizonyosult az igazuk.
Ez száraz elmélet, de nagyon fontos tudni, az ötödikben esedékes RBF vizsgán ezeket már kisujjból kirázva kell tudni.
Kezdjünk is neki az első alaptörvénnyel.
Minden evilági létező dolog átváltoztatható, bizonyos mértékig, részben, vagy teljesen.
(1456-Ismeretlen)
Ez a törvény magért beszél. Tehát minden, az ismert világban létező dolog transzformálható vagy ha jobban tetszik átváltoztatható valamilyen mértékben. Erre a legjobb példa az, hogy mindent át tudunk színezni. Mivel ugye a kiindulási tárgy alapszínétől eltértünk, így a tárgy átváltozott. A törvény kidolgozója, kimondója ismeretlen. Ne ijedjenek meg, ha a vizsgákon ilyet látnak majd, hogy ki a szerzője. A válasz rá: szerzője, kimondója ismeretlen.
Folytassuk! A második alaptörvény kicsit bonyolultabb és kiegészítései is vannak jószerével.
Az alaptétel ez volt:
Ember nem változtatható át állattá, vagy egyéb más tárggyá.
(1501-Korrigan)
Ez tudjuk, hogy nem igaz, hiszen gondoljunk például az animágusokra. Illetve azok a hiedelmek sem véletlenek, amik a középkorban voltak jellemzőek, hogy a boszorkányok békává változtatják áldozataikat.
Ennek első, Janex (Lord Felcebar Janex)-féle kiegészítése:
Ember nem változtatható át állattá, vagy egyéb más tárggyá, saját akarata ellenében.
Tudjuk, hogy ez sem teljesen igaz, hiszen számtalan olyan, támadásra alkalmas varázslat létezik, aminek ez a célja.
Ennek is volt egy kiegészítése bizony, mégpedig:
Ember nem változtatható át állattá, vagy egyéb más tárggyá, saját akarata ellenében, pálcamágiával.
(1849-Ferrerio André)
És itt bizony ezen van a hangsúly! A pálcamágián. Mert ugye bájitallal ez lehetséges, jól tudjuk, gondoljunk csak a Százfűlé-főzetre. Nos, talán André járt legközelebb az igazsághoz, de még így sem igaz ez az állítás.
A tudományunk mai állása szerint, ez az "alaptörvény" hamis, hiszen többen is megcáfolták. Mégis (hagyományból) megtartotta az alaptörvény titulust és minden RBF vizsgán szerepel, mint alaptörvény...
A másik oka, hogy ez benne van a tananyagban, mivel ezen a törvényen keresztül remekül látszik, hogy egy-egy állítás mennyit és hogyan változik meg az idők folyamán.
A szerzőkről pár szót. Korrigan jelentéktelen, az ő nevéről csak annyit kell tudnotok, hogy tőle indult ki a dolog. Janexről is csak annyi kell, hogy ő volt az egyik, aki kiegészítést fűzött hozzá, míg André a másik. A kiegészítések évszámait viszont nem árt tudni.
5. óra - Halmazállapot változások I.
Író: |
Antonie Holden |
Dátum: |
2011.11.23. 18:09 |
Tantárgy: |
Átváltoztatástan |
Sziasztok!
Hogy az életünk ne legyen olyan egyszerű, vegyünk még pár érdekességet. Név szerint a halmazállapot változásokat. Ez egy nagyon fontos tudnivaló és alapvarázslatnak mondható, a későbbiekben már rutinszinten kell tudni alkalmazni ezeket a varázslatokat. Viszont a többi halmazállapot-változást csak ötödik évfolyamban fogjuk tanulni.
A halmazállapot-változást előidézhetjük mágikus úton is, nem csak természetes módon vagy mugli módszerekkel.
Itt jegyezném meg, hogy a muglik számtalan eszközt hoztak létre, ami segíti a halmazállapotok megváltoztatását. Ilyenek például a mikrohullámú sütő, a fagyasztószekrény vagy a hűtőszekrény.
Milyen halmazállapot változásokat ismerünk? Szilárdulás, párolgás, olvadás, szublimáció.
A szilárdulás egyik fajtája pedig nem más, mint a fagyás.
Ezeknek már van képlete is, méghozzá mindegyiknek külön.
Az egységes, alapképlet: const1 (A) => const2 (A) (Az első (A) elhagyható.)
1. A fagyás, ahol a gáznemű anyagból és/vagy a folyékony anyagból szilárd anyag lesz, ami 0 Celsius-fok alatti hőmérsékleten található .
Itt már összetett a képletünk. Az alapképletet mindenhova felírjuk és ez alá szoktuk írni a másik, az adott halmazállapot-változásra vonatkozó képletet.
I. const1 (A) => const2 (A)
II. l1 => s1 (Folyadék esetében.)
liquidos (lat) = folyékony; solidis (lat.) = szilárd
II/b. g1 => s1 (gázok esetén)
A fagyasztás varázsigéje igen egyszerű, így hangzik: Galacius!
A varázsige egyszerű, tehát nem összetett, és összetett maga a transzformáció. Van alakbeli és méretbeli változás is.
Viszont nincs anyagi azaz materiális változás!
Hiszen a vízből, fagyott víz, azaz jég lesz. Az anyag ugyanaz.
A pálcamozdulat egyszerű, húzzuk végig a változtatni kívánt anyag egésze fölött a pálcát.
Itt jegyezzünk csak meg egy nevet, Joq (J. L. Joq) nevét, és egy évszámot, amikor a varázslatát benyújtotta hitelesíteni: 1855.
Jegyezzünk meg egy fontos fogalmat, amiről már szó volt az órán, ez pedig az összetett vagy más néven lépcsőzetes képlet.
Definíció: olyan képlet, amelynek több, mint egy része van, az első része az állandó, úgynevezett alapképlet és a többi része az adott transzformációtípusnak megfelelően változik.
Gyakorlati hasznot nem mondok, mivel számtalan módon tudjuk hasznosítani.
2. Az olvasztás, melynek során szilárdból folyékony lesz. Itt jelenleg csak a folyékony halmazállapot példáját nézzük meg.
A képletet tudjuk:
I. const1 (A) => const2 (A)
II. s1 => l1
Joq neve ide is használható, bár igazából ez egy H. Kaltar nevű (lengyel) mágus fejlesztette, inkább tökéletesítette.
Ezalatt azt értem, hogy Joq ugyanarra a megállapításra jutott, mint Kaltar, de Kaltar 5 nappal előbb publikálta a varázslatot. Egyikük sem olyan jelentős, hogy életrajzi adatokat kelljen róluk tudni, így ezzel nem is untatlak benneteket.
És itt bizony majd bejönnek az életünkbe az alaptörvények, és a többi, általános törvény és tétel.
Ilyen az V. (tudom, a III. és IV. kimaradt, ezek majd másodikban) alaptétel.
V. alaptétel: Minden tárgy halmazállapota megváltoztatható mágia segítségével, de csak természetes körülmények között.
A tétel első része teljesen igaz, ez rendben is van. A második részével már vannak problémák, ugyanis nem tudjuk, hogy Joq mit értett "természetes körülmények" alatt. Most fogadjuk el és ne mélyedjünk bele, tehát ez az V. alaptörvény.
Kimondója a már említett Joq, aki tette ezt 1857-ben.
6. óra - Formakör
Író: |
Antonie Holden |
Dátum: |
2013.06.29. 16:24 |
Tantárgy: |
Átváltoztatástan |
Sziasztok!
A mai óra talán az év egyik legfontosabb órája, mivel az egyik legfontosabb varázslatot tanuljuk az idei tananyagból, amit ezentúl majd készségszinten kell tudnunk. Ez egy olyan varázslat, ami a halmazállapot transzformációkon kívül az elsős anyagból is szerepelhet, -sőt, valószínűleg szerepelni is fog- az RBF vizsgán.
A mai órán az alak teljes megváltoztatásával fogunk foglalkozni. Megismerkedünk az úgynevezett Formakörrel. Ritkábban találkozhattok az Alakkör elnevezéssel is. Ennek az a lényege, hogy egy kiindulási formából egy bizonyos szisztéma szerint más formákat hozunk létre.
Van maguk előtt egy papírlap, ami kör alakú ez lesz a kiindulási alap. Tehát négyzetből szeretnénk először ovális formát. Ha ezt szeretnénk, használjuk az Ovalis! varázsigét. Ez az ovális(forma), az Alakkör első állomása. Fontos tudni, hogy a kör latin neve, csakúgy, mint a varázsige ovali vagy ovalis. A második állomás az oválisból a téglalap alakú forma létrehozása. A téglalap latin neve rectangulum, így nem meglepő, hogy a varázsige Rectangulus! A harmadik állomás a téglalapból a négyzetforma elérése. Ezt a Quadaraus! varázsigével érhetjük el. A négyzet latin neve: quadratum. A negyedik és egyben legnehezebb állomás a négyzetből az alapállapotba, a körformába való visszatérés. Mivel itt a formák teljesen különböznek, nem úgy mint a kör és az ovális, vagy a négyzet és a téglalap esetében. Rotundas! a varázsige, mivel a kör latin neve rotundum vagy másik nevén circum.
Az összes transzformáció összetett, hiszen a lényeg maga az alakbeli változás. Viszont a varázsigék mind egyszerű varázsigék.
Ezek a varázsigék nem csak a papíron gyakorolhatóak, -mi azért tesszük ezzel, mert ez a legegyszerűbb-, hanem minden más anyagon, tehát vason, fán és minden máson is.
Az Alakkör megalkotásának ideje nagyon régi, még a középkorra nyúlik vissza. Az első írásos feljegyzés a Formakörről 1509-ben íródott, a lejegyzője ismeretlen, csakúgy, mint a kidolgozója / megalkotója.
És igen, ezért használjuk a latin eredetű varázsigéket. Ugyan az idők során sokan foglalkoztak a témával, de lényegében senki nem változtatott rajta, hiszen a varázslat így is elég kidolgozott és jól működő volt.