Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában

2. évfolyam:

1. óra - Kviddicsklubok a nagyvilágban
Író: Markovits István
Dátum: 2011.07.23. 20:07
Tantárgy: Repüléstan


Üdvözlöm Önöket a második évfolyam első repüléstan óráján! Mondhatnám, ott folytatjuk, ahol tavaly abbahagytuk, hiszen továbbra is kviddicscsapatokat veszünk górcső alá. Eddig csak magyar és brit-ír egyesületekről tárgyaltunk, most viszont sorba vesszük a világ összes jelentős klubját. Csak néhány szót ejtenék róluk, elég, ha ezentúl a nevek Önök számára is ismerősen csengenek.    


Európa


Miután a kviddics a brit szigeteken hatalmas népszerűségre tett szert, a játék a 14. században ugrásszerűen el kezdett terjedni a kontinensen is, a következő század közepére már szinte minden európai országban megtalálhatók voltak a kviddicscsapatok.     

Vratsa Vultures
A bolgár Vratsa Vultures a világ leghíresebb klubjai közé tartozik, rekordot jelentő hét alkalommal nyerték meg az Európa Bajnokságot. Kimagaslóan látványos játékstílust képviselnek, ők a távoli (büntetőzónán kívülről dobott) gólok úttörői. Mindemellett mindig szívesen biztosítanak lehetőséget addig ismeretlen ifjú tehetségeknek a felemelkedésre.  

Quiberon Quafflepunchers
A sokszoros francia bajnok túlcifrázott játékáról és világító rózsaszín csapattalárjáról vált híressé.  

Heidelberg Harriers
A német csapat játékosai az ír válogatott az elhíresült jellemzés szerint „vadabbak a sárkánynál és kétszer olyan okosak”.  

Bigonville Bombers
A régtől fogva kviddics-országként ismert Luxemburg leghíresebb klubja mindig élen járt a támadási taktikákban, kimagasló gólerősségüket is ennek köszönhetik.  

Braga Broomfleet
A portugál csapatot forradalmian új, úgynevezett terelő-jelölő rendszere a közelmúltban emelte az élvonalba. A rendszer lényege, hogy a hajtók a terelőkkel szorosan együttműködnek. A hajtók a gurkók helyzetéről folyamatos tájékoztatást kapnak terelőik jelzései alapján, ami mind a támadás, mind a védekezés alakítását befolyásolja.  

Grodzisk Goblins
A lengyel csapatban vált híressé a világ talán legkreatívabb fogója, Jozef Vronszkij.  


Ausztrália és Új-Zéland


Új-Zélandra a 17. században jutott el a kviddics, a hagyomány szerint egy európai herbológuscsoport jóvoltából. A helybéli varázslókolónia tagjai között gyorsan népszerű lett a kviddicsezés, de az óvintézkedések még hosszú időn keresztül hagytak kívánnivalót maguk után. Az Új-Zélandi Mágiaügyi Minisztériumnak igen sok idejébe és pénzébe került a muglik számára hozzáférhetetlenné tenni az akkoriban készült nagyszámú maori festményt és faragványt, amelyek kviddicsező fehér varázslókat ábrázolnak.
Ausztráliában a kviddics valamikor a 18. században jelent meg. Földrajzi adottságaiból kifolyólag az ország ideális kviddicsterepnek mondható; hatalmas kiterjedésű lakatlan, kviddicspályák elhelyezésére tökéletesen alkalmas területekkel rendelkezik. Ausztráliában születtem, ott nőttem fel, és mielőtt Magyarországra jöttem volna, aktív részese voltam a kontinens kviddicséletének, így sokat tudnák mesélni, de az időnk sajnos véges. Annyit azonban elfogultság nélkül is bátran kijelenthetek, hogy a térség csapatai gyorsaságukkal és látványos stílusukkal mindig is elkápráztatták az európai közönséget. Új-Zéland első számú klubja a Moutohora Macaws. Piros-sárga-kék talárban játszanak, híres kabalaállatuk a Szikra nevű főnix. Az ausztrál bajnokság mezőnyét bő száz éve két csapat uralja, a Thundelarra Thunderers és Woollongong Warriors. Utóbbi csapat tagjaként jómagam is ünnepelhettem bajnoki címet. Érdekességként mondanám, hogy a két óriásklub agresszív rivalizálása egyenesen közmondásossá vált - az ausztrál varázsló, ha egy hencegő kijelentés hallva ki akarja fejezni hitetlenkedését, gyakran így válaszol: „Persze, én meg jelentkeztem bírónak a Thunderer-Warrior meccsre.”   


Afrika


A kviddics népszerűsége Afrika-szerte folyamatosan nő, bár még nem öltött olyan méreteket, mint Európában.
Az afrikai országok közül Ugandát érdemes kiemelni, ahol a kviddics nemzeti sporttá vált. Legerősebb csapatuk, a Patonga Proudsticks 1986-ban döntetlent játszott a Montrose Magpies-szal, s ezzel a teljesítményükkel annak idején az egész kviddicsvilágot ámulatba ejtették. A legutóbbi Világkupán az Ugandai csapatban hat Proudsticks-es seprűlovag játszott, egyszerre ennyi embert előttük egyetlen klub sem delegált nemzeti válogatottba.
Az afrikai csapatok közül említést érdemel még a togói Tchamba Charmers, a váll feletti hátrafelé passzok - szakszóval a rükverc - mesterei; az etiópiai Gimby Giant-Slayers, akik kétszer nyertek Afrika Bajnokságot; és egy igen népszerű csapat, a tanzániai Sumbawanga Sunrays, akik csoportos légi bukfenc mutatványukkal világszerte kivívták a közönség csodálatát.  


Észak-Amerika


Észak-Amerikában a 17. század elején jelentek meg az első kviddicsezők, a sportág elterjedésének azonban nem kedvezett az Európából átterjedő erős varázslóellenes közhangulat. A nehéz kezdet ellenére a későbbiekben három kanadai kviddicscsapat felküzdötte magát a világ élvonalába: a Moose Jaw Meteorites, a Haileybury Hammers és a Stonewall Stormers.
A Meteorites-játékosok azelőtt minden megnyert mérkőzésük után diadalrepülést tartottak a környező városok és falvak fölött, seprűjükkel szikracsóvát húzva. A mugliügyi szempontból veszélyes tevékenység miatt a csapat feloszlatását is kilátásba helyezte az IQF, így ma már csak a küzdőtér fölött végzik el a ritust. A Metorites-meccsek így is igazi varázslóturista látványosságnak számítanak.
Az Egyesült Államok aránylag kevés erős kviddicscsapatot tud felmutatni, s ennek legfőbb oka a konkurens amerikai seprűjáték, a quodpot. A kviddics népszerűsége az Egyesült Államokban mégis növekszik. Az utóbbi időben két amerikai csapat is hívta fel magára a figyelmet nemzetközi szinten: a texasi Sweetwater All-Stars, akik 1993-ban izgalmas, ötnapos mérkőzés során megérdemelt győzelmet arattak a Quiberon Quafflepunchers fölött; és a hétszeres USA-bajnok Massachusetts állambeli Fitchburg Finches, akiknek fogója, Maximus Brankovitch csapatkapitányaként kétszer is kivezette a válogatottat a Világkupára.       


Dél-Amerika

A kviddics egész Dél-Amerikában elterjedt, bár a quodpot ott ugyanúgy konkurenciát jelent számára, mint a kontinens északi felén. Az elmúlt száz évben Argentína és Brazília is jutott már be a legjobb négy közé a Világkupán, de a legerősebb válogatottal egyértelműen Peru rendelkezik. Sokan arra tippelnek, hogy tíz éven belül bennük ünnepelhetjük majd az első Dél-Amerikai világbajnokot.
Az elterjedt vélemény szerint a peruiakat azok az európai varázslók ismertették meg a játékkal, akik az elszaporodó vipertooth-ok (Peruban őshonos sárkányfaj) megfigyelésére érkeztek az országba. Peru büszkesége a Tarapoto Tree-Skimmers, akik rendszeresen jönnek vendégjátékra Európába is.  


Ázsia


Keleten a kviddics nem tudott igazán széles körű népszerűségre szert tenni. Ennek egyszerű oka, hogy a kontinens varázslói körében a repülő szőnyeg a hagyományos közlekedési eszköz. A repülőszőnyeg kereskedelem központi országaiban (India, Pakisztán, Banglades, Irán, Mongólia) a Mágiaügyi Minisztériumok nem is támogatják a kviddicsezést, csak az egyszerű boszorkány- és varázslónép körében akadnak a sportágnak rajongói.
A fenti megállapítás nem vonatkozik Japánra, ahol a kviddics népszerűsége mintegy száz éve folyamatosan nő. A legsikeresebb japán csapat, a Toyohashi Tengu 1994-ben hajszál híján legyőzte a Brno Boomslangs nevű cseh csapatot. A japán kviddicsezők minden elvesztett mérkőzés után hagyományos ceremónia keretében felgyújtják seprűiket, de az IQF a dologgal kapcsolatban többször is rosszallását fejezte ki, mivel úgy vélik, hogy ez a természet erőforrásainak, jelen esetben a faanyagnak az értelmetlen pazarlása. Változás mindenesetre még nem történt a dologban.
Meg kell említenem még Kínát, ahol a kviddics sokáig tabu témának számított. Az utóbbi néhány év politikai enyhülése azonban úgy tűnik, megnyithatja az utat a sportág elterjedésének. Nem lennék meglepve, ha néhány év múlva már kínai klubcsapat is lenne a világ élvonalában.

2. óra - A Kviddics Világkupa

Író: Markovits István
Dátum: 2012.11.12. 17:37
Tantárgy: Repüléstan

 

A válogatottak számára kiírt legnagyobb presztízsű versenysorozat a Kviddics Világkupa. 1473 óta négyévente rendezik meg, Európán kívüli csapatok a XVII. század óta vesznek részt rajta.

Az első modernkori Kviddics Világkupa az 1805. évi volt, az IQF által kidolgozott lebonyolítási rendszer azóta is érvényes. A torna végső szakaszába a selejtezők után 24 csapat juthat el. A selejtező csoportokat kontinensenként alakítják ki.

 


SELEJTEZŐK

 

Európa

Harminc csapatot hat darab ötös csoportba osztanak szét, minden csoport első két helyezettje kvalifikálja magát a végső szakaszba.         

 

Csapatok

  1. Anglia
  2. Ausztria
  3. Baltikum
  4. Bulgária
  5. Csehország
  6. Dánia
  7. Észak-Írország
  8. Finnország
  9. Franciaország
  10. Görögország
  11. Írország
  12. Izland
  13. Izrael
  14. Lengyelország
  15. Magyarország
  16. Németalföld
  17. Németország
  18. Norvégia
  19. Nyugat-Balkán
  20. Olaszország
  21. Oroszország
  22. Portugália
  23. Románia
  24. Skócia
  25. Spanyolország
  26. Svédország
  27. Szlovákia
  28. Törökország
  29. Ukrajna
  30. Wales   

 

Dél-Amerika

Tízcsapatos csoport első három helyezettje kvalifikálja magát automatikusan a végső szakaszba. A negyedik helyezett az ázsiai pótselejtező győztesével interkontinentális pótselejtezőt játszik a kijutásért.    

 

Csapatok

  1. Argentína
  2. Bolívia
  3. Brazília
  4. Chile
  5. Ecuador
  6. Kolumbia
  7. Paraguay
  8. Peru
  9. Uruguay
  10. Venezuela   

 

 

Afrika

Tizenöt csapatot három ötös csoportba osztanak szét, a csoportelsők  kvalifikálják magukat a végső szakaszba.          

 

Csapatok

  1. Alsó-Guinea
  2. Berberföld
  3. Csontváz-part 
  4. Dél-Afrika 
  5. Egyiptom 
  6. Etiópia 
  7. Niger-vidék 
  8. Kenya 
  9. Kongó-vidék 
  10. Közép-Afrika 
  11. Madagaszkár 
  12. Tanzánia 
  13. Uganda 
  14. Volta-vidék 
  15. Zambézi    

 

Észak- és Közép-Amerika

Tíz csapatot kettő ötös csoportba osztanak szét, a csoportelsők  kvalifikálják magukat a végső szakaszba.          

 

Csapatok

  1. Amerikai Egyesült Államok 
  2. Egyesült Tartományok 
  3. Haiti 
  4. Jamaica
  5. Kanada
  6. Kuba 
  7. Mexikó
  8. Panama
  9. Szélcsendes-szigetek
  10. Szél felőli szigetek   

 

Ázsia

Tíz csapatot kettő ötös csoportba osztanak szét, a csoportelsők  kvalifikálják magukat a végső szakaszba.  A két csoport második helyezettjei keresztbejátszanak (ázsiai pótselejtező), a győztes interkontinentális pótselejtezőt vív a dél-amerikai negyedik helyezettel a kijutásért.           

 

Csapatok

  1. Hongkong 
  2. Indokína
  3. Japán
  4. Kína
  5. Korea
  6. Makaó
  7. Szingapúr
  8. Tajvan
  9. Tibet
  10. Előselejtező győztese*     

 *Azon országok válogatottjai mérkőznek meg, ahol a kviddicset a minisztériumok nem támogatják.   

 

Óceánia

Ötcsapatos csoport első helyezettje kvalifikálja magát a végső szakaszba.   

 

Csapatok

  1. Ausztrália
  2. Új-Zéland
  3. Melanézia
  4. Mikronézia
  5. Polinézia

 

 

VÉGSŐ SZAKASZ

 

A selejtezőkön sikeresen továbbjutó 24 csapat vehet rész a Kviddics Világkupa döntő szakaszában. A selejtezők után hirdeti ki az IQF, hogy melyik ország lehet a torna házigazdája. A csapatokat hat darab négyes csoportba osztják, a házigazda hagyományosan az A jelű kvartettbe kerül.  

A csoportok első két helyezettje jut tovább a második csoportkörbe, ahol négy darab hármas csoportot alakítanak ki, innen pedig a csoportelsők kerülnek be a legjobb négy közé, az elődöntők után pedig következhet a döntő. 

/2013.02.08./



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 14
Heti: 73
Havi: 399
Össz.: 87 379

Látogatottság növelés
Oldal: Repüléstan - 2. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »