Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában


2.évfolyam:


Angustus substrictus - Zsugorító főzet készítése

Író:

Sebastian Gérard Felagund

Dátum:

2007.06.22. 23:52

Tantárgy:

Bájitaltan


Sosem fordult még elő vele, de megkésik az órájáról. A diákok sorakoznak a terem előtt s arról suttognak, hogy vajon lesz-e óra. Ám, Sebastian megérkezik, s kinyitja az ajtót. Mindenki besétál, ő pedig a katedrához lépked. Majd rákoppint a táblára s megjelenik a téma: Zsugorító főzet készítése. Ezután hozzákezd a beszédhez.

- Üdv mindenkinek! Elnézést a késésért. No lássuk mikre is lesz szükségünk.

Újabb táblakoppintás s felsorolás szerűen megjelennek a mai órán használatos dolgok: 2 szál vidrafű; 2 szál kék mályva; egy csepp piócalé; 3 dl víz; 5 gramm patkánylép; 30dkg százszorszép gyökér. Pöccint pálcájával mire mindenki előtt megjelennek a komponensek. Néhány lány előtt teljes undort lát a patkánylép vagy a piócalé miatt de nem zavarja. Csak elmosolyodik.

- Mielőtt hozzákezdenénk ismertetném a hatását. Bár úgy gondolom, nem sokat kell, hogy beszéljek róla. A kész főzetből ha egy csepp is kerül bármire az összezsugorodik, méghozzá elég apróra. Szabályozhatjuk azt, hogy mekkora legyen a zsugorodás mértékbe miközben főzzük. Ha arányosan csökkentjük az összetevők számát kisebb lesz a zsugorodás.

Szónokol még egy keveset mielőtt hozzá is láthatnának a főzéshez.

- Csapjunk bele! Attól függően, hogy mennyi bájitalt szeretnénk készíteni öntsünk vizet az üstbe. Én most 3dl-re gondoltam így kérek mindenkit ennyit tegyen bele. Ellenkező esetben nem egészen azt a bájitalt fogja kapni amit kellene ugyanis a hozzávalók most 3dl-re vannak tervezve... a vizet forraljuk fel. A százszorszép gyökeret kockázzuk fel egy késsel. Ezután a kékmályvát és a vidrafüvet keverjük össze. Vegyünk elő egy mérleget helyezzük egy tányérra a keveréket s mérjünk le belőle 30 grammot. Arra figyeljenek, hogy a tányér tömegét ne vegyék számításba! Azt vonják szépen le!

Ad ki pár fontos instrukciót majd körülnéz, hogy hogyan haladnak a diákjai. Eddig könnyű volt így sehol sem lát gondokkal küszködőket. Mikor a vize felforrt folytatja a magyarázást.

- A kockákra vágott gyökeret öntsük egyszerűen a felforralt vízhez. Ezt követően mehet bele nyugodtan a 30 gramm vidrafű és kék mályva keverék. Tisztítsák meg a kistányért, ugyanis fontos, hogy tiszta legyen! Ne éktelenkedjen rajta semmiféle kosz vagy szennyeződés, esetleg előző méréseknél ott maradt akármi. Mérjenek ki szépen 5 gramm patkánylépet, s gondosan adják hozzá a leendő főzetünkhöz.

Sebastian természetesen maga is csinálja amit mond. Úgy gondolja nélkülözhetetlen, hogy a diákok lássák amit csinálnak és ne vakon dolgozzanak a nagyvilágba. Elképedt arcokat kezd megpillantani mikor a patkányléphez kell nyúlni. Pedig nem is olyan gusztustalan... majd megszokják. Sokat fognak ilyen dolgokat használni szóval lesz rá idejük.

- Vegyünk elő egy fém kanalat s keverjük meg a "főzetet" háromszor balra majd egyszer jobbra. Remélem tudják melyik a bal s melyik a jobb kezük! Ha másképp csinálják, beláthatatlan következményekkel számolhatnak!

Ijeszti meg a diákságot egy kicsit. Arcán is tükröződik a veszélyességre utalás. Persze semmi sem történik ha másik irányba kavargatják, vagy nem épp annyiszor csak használhatatlan lesz a főzet és kárba ment ennyi hozzávaló. Sebastian pedig utál pazarolni ezért is füllentett egy picikét.

- Ha megkavargatták, cseppentsenek bele egy csepp piócalevet. Egyet, nem többet! Ha ezzel is megvannak nyugodtan kavargassák bármilyen irányba a főzetet addig amíg el nem éri a zöld színt. Ha ez megtörténik tökéletes minőségű zsugorító főzetet hoztak létre, én meg boldog leszek.

Mosolyog egy kicsit saját magán. Mivel ő már rengetegszer megfőzte a főzetet természetesen a sajátja zöld. De azért kíváncsi, hogy mit alkothattak a diákjai.

- Míg Önök befejezik mesélnék kicsit a főzet feltalálójáról. Nem más készítette el először, mint Hedvig McGowen, angol boszorkány. A híres bájitalkészítőnek nem ez az első ilyen téren nyújtott főzete. Az ő nevéhez számos növesztő, zsugorító, termékenyítő (növényeknél) stb. bájital fűzhető. 1863-ban találta fel ezt a fajta főzetet. Ő maga is sokat használta, ugyanis muglik közt élt s valamiből meg kellett élnie így a szabó mesterséget választotta. Ha épp nem volt megfelelő méretű anyag, vagy a vevő elégedetlenkedett a ruha bőségével egy csepp elég volt s máris igényre volt szabva a ruha. Sajnos pár évre rá - eme főzet feltalálása után - elhunyt de a receptet hátrahagyta az utókornak, ezért is tudom most megosztani Önökkel.

Látja, hogy már mindenki készen van és már fiolákba is öntötték készítményüket.Azonban megszólal a csengő.

- A fiolákat a megszokott módon az asztalomra kérem elhelyezni kifele menet. Köszönöm, hogy itt voltak! Viszlát!

Köszön el majd nekilát a főzetek értékelésének.

Leix féle bájital készítése

Író:

Sebastian Gérard Felagund

Dátum:

2007.06.25. 12:44

Tantárgy:

Bájitaltan


Diákjai már megszokhatták, hogy mire ideérnek Sebastian már előkészít mindent a számukra. Most sincs ez másképp. Készen állnak az üstök, a mérlegek, a vágódeszkák és minden fontos. Kivéve a hozzávalók. Azok majd később kerülnek oda.

- Hát szervusztok. A mai órán egy olyan bájitalt fogunk főzni, ami leginkább majd télen a hidegben válik hasznotokra. Aki esetleg beteg lesz, influenzás, náthás az - engedéllyel - készíthet magának a főzetből, csepegtet a teájába s egy nap alatt felépül. Eme kis bevezető után fogjunk is hozzá.

A jó öreg koppintás a táblára most is elengedhetetlen ugyanis ide vannak kiírva most is a komponensek. Amik jelen esetünkben: őrölt levendula; 5db Sopophorous bab; Solyane szürke homokja; Himraké gél; fél liter víz. Egy suhintás még a pálcával s mindenki előtt ott vannak a felsorolt dolgok.

- Üst alatt tűz.

Adja ki az első fontosabb instrukciót. Minden órán ez az első és legfontosabb dolog mielőtt főzni kezdenek.

- A Solyane földjéről szedett szürke színű homokot fél liter vízzel felhigítva öntsük bele az üstbe. Ez után a már megszokott használati tárgyunkkal, az ezüst tőrrel daraboljuk fel az öt szem babot. Ügyeljünk rá, hogy a vágódeszkáról ne folyjon le le a bab leve ugyanis az még fontos lesz a főzés során. Ha feldaraboltuk nyugodt szívvel rakjuk bele az üstbe azt is. Ezután keverjük el az óramutató járásával ellentétes irányba négyszer majd cseppentsünk bele négy csepp Himraké gélt. Várnunk kell durván 10 percet, hogy megfelelő állagúra keveredjen. Addig megragadnám az alkalmat, hogy meséljek egy kicsit erről a Himraké gélről.

Fog egy másik üstöt és egészen másféle hozzávalókat. Most is begyújt az üst alatt és nekilát elkészíteni.

- Boltokban is megvásárolható de akár el is készíthetjük. Szükséges dolgaink hozzá egy folyami rák bal ollója; macskagyökér; tyúkhúr; ánizs; streeler nyálka és víz. Fontos, hogy a ráknak a bal ollóját használjuk fel. Sajnos ha jobbat tesszük bele a főzetbe semmiféle hatása nem lesz. Öntsük bele az üstbe a vizet, majd dobjuk bele az ollót. A macskagyökeret gondosan kockára vágjuk majd - kiengedett levével együtt - az üstbe dobjuk. Hagyjuk állni körülbelül öt percig aztán a Stellaria media-t (tyúkhúrt) is felaprózzuk s beletesszük. Az ánizsmagból körülbelül 10-15 db-ot dobjunk bele s kavargassuk össze picit. Hagyjuk állni pár percig. Ám így még sokra nem megyünk vele mert egy rákolló is szilárdan benne úszkál. Öntsük le Streeler nyálkával ami remekül szétmarja azt. Íze vagy mellékhatása természetesen ettől nem lesz. Amint ezt a nyálkát beleöntöttük színe máris türkizkékre vált s ilyen színű gőzt is ereget.

Fejezi be a Himraké gél elkészítésének ecsetelését, majd visszatér az óra eredeti anyagához, a Leix-féle bájitalhoz.

- Már csak egy kis őrölt levendula hiányzik a bájitalunkból megadva neki ezzel a végső döfést.

Fejezi ki magát persze képletesen értve. Fog egy mérleget s leméri a szükséges mennyiséget magának.

- A levendulából pontosan 7 grammnyi szükségeltetik. Fogják a mérlegüket s mérjenek belőle ki Önök is pontosan ennyit. Ha ezzel megvannak úgy mintha egy csipetnyi sót raknának bele, szórják csak az üstbe. A növény színétől zöldes árnyalatot vesz fel s ha ez megtörtént kész vagyunk. Meg kell várnunk, hogy teljesen lehűljön s aztán lehet alkalmazni.

Végez a bájital elkészítésével s beleszagol abba. Pontosan olyan amilyennek lennie kell. Az illata remek már csak az ízével akadnak gondok.

- Használata, mint már óra elején elmondtam tényleg egyszerű. Sajnos fogyasztásra, borzalmas íze miatt - amit a homok okoz - nem alkalmas ezért pár csepp kell csak a teánkba s még aznap meggyógyulunk. Azonban egy nap ne igyunk belőle háromnál több alkalommal mert megárthat.

Letörli a táblát s újra rákoppint. Ekkor megjelennek azok az adatok mely a bájital eredetéről számolnak be.

- Írásos feljegyzések alapján a bájitalt az 1500-as években hozta létre a kor egyik kiemelkedő bájitalkészítője John Leix. Pontos dátumot sajnos nem tudunk így csak becsülni tudjuk, hogy az 1500-as évek közepe táján lehetett ugyanis akkor élt John. A főzetet nem egyedül főzte meg, segítségére volt még nagyon lelkes tanítványa is William McAwoy. John rengeteget köszönhetett neki, ő járta az országot s hozta el neki mindenhonnan az összetevőket. De John nem volt ennyire rendes vele s saját magáról nevezte el a bájitalt. William eléggé megharagudott rá, ugyanis rájött, hogy őt csak kihasználták. Egy gyilkos átokkal végzett "mesterével" s ezért élete végéig az Azkaban börtönében ült.

Olvassa fel az utolsó mondatokat is a tábláról majd a diákságra tekint. Meghallja a dallamos csengőt és mosolyra húzódik a szája.

- Nos akkor mára ennyi. Sziasztok!

Köszön el a társaságtól majd el kezdenek gyűlni az asztalán a fiolák. Erre megint csak elmosolyodik ugyanis el is felejtett szólni. Szorgalmik értékelésének fog hozzá.

Silentium silens - A Hallgatás bájitalának elkészítése

Író:

Sebastian Gérard Felagund

Dátum:

2007.07.02. 10:26

Tantárgy:

Bájitaltan


A professzor ezúttal asztalánál ül. Annak nekitámasztva egy ezüstsárkány markolatú, fekete botot pillanthatnak meg szemfüles diákjai. Bizony ez elengedhetetlen kelléke az öregnek.

- Üdvözöllek benneteket!

Mondja diákjainak egy mosoly keretében. Jó szokása, a táblakoppintás megmaradt s ezt csinálja most is. A táblán megjelenik az anyag: A hallgatás bájitala.

- Lássuk mire lesz szükségünk!

A táblán megjelennek a hozzávalók is : 3dl víz ; 3 komló ; 0.5 dl olivaolaj ; fűzfakéreg (őrölt) ; 2 szúrós gyöngyajakfű ; 30 mg jobberknolltoll ; 10 g bumszalagbőr ; körömvirág ( 3 virágfej ).

- Akkor nézzük. Ahogyan már megszokhattátok begyújtunk az üst alatt. Rögtön bele is öntjük a 3 dl vizet s hagyjuk, hogy felforrjon. Keresünk egy tálat és az őrölt fűzfakérget összekeverjük a fél dl olivaolajjal. Ha ez megtörtént beleönthetjük a forró vízbe. Fogjuk ezüst tőrünket és egy vágódeszkán feldaraboljuk a gyöngyajakfüvet úgy, hogy a leve és minden egyéb része az üstbe kerülhessen. Következik a bumszalagbőr. Ezt csak úgy magában dobjuk bele a főzetbe mire a színe barnásra vált. Ezzel még nem vagyunk készen. Meg kell, hogy keverjük hétszer bal irányba, hogy egy majdnem végső állapotot adjunk neki. A hét egy mágikus szám, talán a legmágikusabb ezért is kell ennyiszer kevernünk. Ha ezzel is megvagyunk várnunk kell maximum 10 percet s ekkor a színe immáron nem túl élénk, pirosra vált. Ezután fogjunk egy mozsarat és törjük benne a lehető legapróbbra a komlót, s ha ez megvan nemes egyszerűséggel adjuk hozzá a főzethez. Ha ez megvan rakjuk bele a három körömvirág fejet s ekkor már vörös színű. Maga a színe kész állapotban is ilyen lesz. De egy valami még hiányzik, 30 mg jobberknolltollat rakjunk bele. Ekkor lila színű füst száll fel, jelezve, hogy a bájital elkészült.

Sebastian beledobja az utolsó alkotórészt s egy halk durranást követően lila füst száll az üstből. Elmosolyodik majd visszaül az asztalához s belekezd a bájital történetének valamint hatásának ismertetésébe.

- Első és legfontosabb mondanivalóm, hogy a bájital fiolákba töltve két hétig áll el. Üstben hagyva még ennyi ideig sem. Ha berekedtünk, nincs hangunk vagy egyszerűen nagyon fáj a torkunk használhatjuk a hallgatás bájitalát. Sajnos a főzet hatására egy napra teljesen elmegy a hangunk de másnap még az eredetinél is jobb állapotban tér vissza. Gyógyszernek nem minősülő készítmény, azonban vírusölő és fertőtlenítő hatású. Bármilyen torok vagy vírus alapi probléma esetén használható. Nagyobb mennyiségben sajnos hashajtó hatású így egy nap maximum csak egy fiolával fogyasszunk belőle.

Fejezi be a hatás ecsetelését majd rátér a történetére.

- A bájitalt egy osztrák grófnő, bizonyos Tanja Spitz találta fel 1702-ben Salzburg-ban. Szabadidejében - melyből rengeteg volt neki - kísérletezett. Volt, hogy napokra elment a hangja s mivel elég nagy méltóságnak számított, rengeteg orvos vizsgálta de nem jöttek rá mi lehet a gond. A kertésze egyszer felfigyelt rá, hogy Tanja szinte minden egyes nap lejár a pincébe, teljesen egyedül az atjó elé pedig őröket állít. Egy rejtett ablakon keresztül kifigyelte Tanja ténykedését s mivel abban a korban ez boszorkányságnak számított "feljelentette", s grófnéját máglyán elégették. Sajnos az akkori kor, eléggé súlyosan üldözte a mágiát. Kastélyának pincéjét feldúlták és szinte mindent elégettek. Azonban a francia származású kertésze, Jean Mistral ellopta a pincéből a hallgatás bájitalának receptjét s habár ő maga nem volt varázstudó ember de magával vitte a kis jegyzetet az utókornak. A leírás Jean koporsójából s még azt is tudjuk, hogy pontosan a szíve fölötti zsebből került elő. Ez azt jelenti tehát, hogy mindig magával hordta s úgy vigyázott rá mint a szeme fényére.

Száját elhagyja a történet utolsó mondata is mikor megszólal a csengő. Ám Sebastian csendre inti a népet mert még mondani kíván valami.

- Ez volt az utolsó óránk ebben az évfolyamban. Remélem sikerült sok érdekes dologgal megismertetnem benneteket és tetszettek az óráim. Mindenkinek szeretnék sikeres vizsgákat kívánni! Én pedig várom azt a sok kiválót! Találkozunk a harmadik évfolyamban!

Búcsúzik most már végleg a professzor majd hátradől székében és hozzálát az asztalára helyezett fiolák további értékelésének.

A melankólia szörp

Író:

Sebastian Gérard Felagund

Dátum:

2011.01.23. 01:37

Tantárgy:

Bájitaltan


Felagund kissé megfáradva érkezik idei utolsó órájára a másodévesekkel, de a kötelesség, az kötelesség.

- Szevasztok. A mai óránkon egy roppantmód érdekes bájital rejtelmeibe kalauzolom el magukat. Sajnos ma háttérbe fognak szorulni azok, akik megvetik a kultúrát, a művészeteket, s mindent ami ezzel kapcsolatos. Lássuk.

A melankólia szörp több évezredes múltra tekint vissza. Első említése a Krisztus előtti korokból származik, az antik civilizációkból. Akkoriban a neve még egészen máshogy hangzott, a Múzsa csókja néven emlegették. Később ez a kifejezés megragadt a köznyelvben is, ám kicsit átalakították: a Múzsa élőlény lett, méghozzá istennő. Vagyis istennők, mert kilenc darab múzsát alkottak a kor emberei. Mind a kilenc bájital más téren hivatott javítani az ember teljesítményét.
Egy ideig feledésbe merült ez a nagyszerű szer, hiszen az elkövetkezendő erőszakos korszakokban háttérbe szorultak az olyan érzelmes dolgok, mint a költészet, líra, színház stb. Következő említés a középkorból származik, amikor megkapta a tulajdonképpeni „csók” jelzőt. Először csak a kor mágusai – máglyahaláltól félve – emlegették így, majd átragadt a többi költői szellemű, de mugli poétára is. Ők természetesen valami földhözragadt magyarázatot kerestek, így maradtak a bájital nőként való ábrázolásánál.
A későbbi korokat végigkíséri ez az elnevezés, és kitörölhetetlenül beleivódott a köznyelvbe. A mágusok a bájital hatására öntötték a jobbnál jobb műveket. Ám a kísérletek rávilágítottak, hogy magának a főzetnek semmilyen hatása sincs a fantáziára, sokkal inkább olyan lelki állapotot tud előidézni, aminek hála könnyebben megy az írás, és egyéb dolgok. Körülbelül ezidőtájt olvadt egybe a kilenc bájital. Éppen ezért a mágusok jobbnak látták egy egységes, mégis jobban kifejező névvel ellátni a különös főzetet: állagára utalva „szirupos állagú, melankóliát kiváltó kotyvasztlé” lett az új, hivatalos név. A köznyelv persze ezt hosszúnak találta, így redukálta melankólia szörpre.

Hozzávalók: kilenc szomorúfűz gally, kilenc csepp vérnarancs, pár csepp tinta, 9 szem Szalonikszőlő, egy marok Augurey toll, (Hippokamposz tojás – kihagyható, csak az ókorban használták), 9 rózsatövis, 9 ív teleírt pergamen, egy csepp mézsav, egy pár könnycsepp.

Először is készítsük elő az üstöt, amibe körülbelül 9 deciliter vizet öntsünk. Ezután egy tálban keverjük össze a vérnarancs cseppeket a Szalonikszőlővel. Amint ez megvan, ne rakjuk egyből az üstbe, hagyjuk, hagy érjen össze a két gyümölcs leve. A Szalonikszőlő köztudottan a memóriát frissíti, olyannyira, hogy akár a születésünk utáni pillanatokra is emlékezhetünk. Hatása viszont csak percekig tart, a vérnarancs – bár hatását gyengíti – ezt az időtartamot hivatott meghosszabbítani.

Miután ez a lépés megvan, még ne gyújtsunk be a tűz alá, mert a tinta cseppeket (természetesen a legoptimálisabb mennyiség 9 csepp, de ezen összetevő esetén nem olyan lényeges) hideg vízben jobb feloldani. Tegyük is meg, de szigorúan tilos elkeverni! Magától eloszlik, miközben szebbnél szebb formákat ölt. Még ezután se öntsük bele a vérnarancsos szőlőt, állhat még. Miután egyenletesen eloszlott a tinta, gyújtsunk az üst alá, és egyesével tegyük bele a kilenc ív teleírt pergamen lapot. Várjunk, még a lapok kellőképpen eláznak, majd keverjük meg négy és félszer jobbra, majd ugyan ennyiszer balra. Mivel a lapok ettől csak megbomlanak, nem áznak teljesen el, így mehet bele a cseppnyi mézsav. Azonnal szétbomlanak a pergamenek.

Ezután már mehet az üstbe a keverék, és hála a mézsav intenzív hatásának, ezek is szempillantás alatt szétáznak. Figyeljünk, hogy az oldat ezen formája semmiképpen ne kerüljön a kezünkre (és egyéb testrészünkre se)! A sav jelenléte a továbbiakban már felesleges, így semlegesíthetjük egy pár csepp könnyel. Ajánlott ezen művelethez az egyszerű hagyma használata. Ha ez megvan, akkor hagyjuk állni kilenc órára. Sötét helyen helyezzük el ezen időszakra, és nem kell ránézni.

Az idő letelte után egy sárgás-barnás színű, rendkívül sűrű főzetet kell kapni, ami fölött halovány pirosas-lilás gőz terjeng. Ez a szőlő és a narancs kettősének hatása, nem kell félni, nem mérgező. Merítsük el a kilenc szomorúfűz gallyacskát, amit szintúgy nem kell elkeverni. Hamarosan apró részekre bomlik majd szét, de a végső bájitaltan végig érződni fognak a kisebb, ám annál rágósabb darabok. A kilenc rózsatövist keverjük össze az Augurey tollakkal, majd aprítsuk össze őket. Mehetnek bele ezek is az üstbe. Ha minden jól ment idáig, a főzet sziszegve égeti magába az új összetevőket. Ezek után már nincs más dolgunk, csak elhelyezni egy sötét, hűvös szobában, és várni kilenc napot. A régebbi korokban ezután került bele a Hippokamposz tojás, de ma már feltárták, hogy teljesen felesleges ezen összetevő. A végső bájital áttetsző, méregzöld színű, íze kellemesen lágy, olyan karamellszerű. Hatása körülbelül egy-másfél óráig tart, ez idő alatt érdemes kikreatívkodnunk magunk.

Na mire várnak? Készüljön az a főzet!!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 10
Heti: 98
Havi: 737
Össz.: 86 896

Látogatottság növelés
Oldal: Bájitaltan - 2. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »