Bagolykő Mágustanodához tananyagok

Megkönnyítik a vizsgázást a Bagolykő varázslatos világában

Ismétlés, tárgyak felemelése

Író: Révay Nándor
Dátum: 2011.08.11. 13:51
Tantárgy: Bűbájtan



- Nos, köszöntök mindenkit a második évfolyamban, ami nem sokban különbözik az elsőtől, de jó hír, hogy túl vannak az alapokon és koncentrálhatunk a bűbájokra. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem fogom önöket untatni az elmélettel, de ígérem, jóval kevesebb lesz belőle, mint a tavalyi évben.
Ha tudásra szomjaznak, aminek én mindig kifejezetten örülök, akkor felhívnám a figyelmet, hogy természetesen beszélgetni is fogunk. Témával kapcsolatban, esetleg másról, a tapasztalatokat, történeteket szívesen meghallgatom. Megbeszélhetjük, mi miért történt és hasonlókat.

- Most viszont egy kis ismétlést szeretnék belecsempészni az óra első részébe. Próbálják felidézni, mit tanultak tavaly a bűbájokról. Ha kezd derengeni valami, akkor tessék jelentkezni és hallgatom. Nem kell megijedni, nem sok kérdés lesz, de kiderül, mennyit tanultak és mennyit ismételtek a nyáron. Ha helyes a válasz, pontot is szerezhetnek vele, tehát, érdemes gondolkodni kicsit. 

- Azt hozzáteszem,  tudomásom van róla, hogy önöknek hiányos a tudásuk ebből a tárgyból.  Nem önök tehetnek róla, ezzel is tisztában vagyok. Éppen ezért ha valaki úgy érzi, fel szeretne zárkózni, mert nem volt lehetősége bepótolni az elsős anyagot nyáron, gondolok itt a magán úton szerzett tudásra, eljöhet az elsősök órájára.

~Ismétlő kérdések.~


- Egész ügyesek voltak. Akkor vegyünk is valamit a mai órán. Arra gondoltam, hogy megtanuljuk a Lebegtető bűbáj fejlettebb változatát, amit nehéz tárgyak felemelésére lehet alkalmazni. Csak úgy, mint a Lebegtető bűbáj, ez is hasznos tud lenni ha, megfelelően alkalmazzák.
A bűbáj neve, Mobiliarbus és Kenneth Clark angol úriembernek köszönhetjük létrejöttét. Társával megpróbálta megtalálni a testekre ható párját is, de idő előtt meghalt. A varázsige létrejött, ő azonban nem élte meg. Erről viszont később tanulunk.

- A bűbájt nézve, már az első szótag ismerős igaz? Ha lebontjuk a varázsigét, mobilis, azaz mozgatható. Egyszerű, kimondani is. Próbálják meg…

- Erről a bűbájról azt kell tudni, hogy nagyobb tárgyak felemelésére alkalmas, sokak famozgató bűbájnak is nevezik. Én viszont azt mondom, hogy nem csak fák mozgatására alkalmas. Ha így lenne, nem lenne tananyag. Tény azonban, hogy fából készült tárgyakat könnyebben mozgatunk vele. Nézzék csak ezt a széket… *Pálcáját előkapva mondja ki a varázsigét, miközben a mellette lévő székre bök vele. A szék felemelkedik.*   - Mobiliarbus!    *A mutatvány után fokozatosan engedi le pálcáját, míg a szék vissza nem kerül a földre.*

- Nem is olyan nehéz. Önök szerint,  nehézségi fokát tekintve, hová sorolható?  Van olyan könnyű, mint a Lebegtetés, vagy van olyan nehéz, mint mondjuk a Reparálás, ami a közepes varázslatok közzé tartozik?

- Még mindig enyhe varázslatról beszélhetünk, viszont súrolja a közepes kategóriát. Több varázserő szükséges hozzá, mint a Lebegtetéshez. A pálcamozdulat egyszerű. Egy határozott csuklómozdulattal a célpontra bökünk pálcánk hegyével.  Próbálják ki… ez egyben gyakorolni is fogjuk… itt ez a szék.  *Középre húzza a széket és egyesével kihívja a diákokat.*

- A Mobiliarbus párja egyébként a  Mobilicorpus, amit testlebegtető bűbájnak is hívunk.  Mozgásra képtelen élőlények/személyek mozgatására való bűbáj. Akárcsak a Locomotor bűbáj, ebben az esetben is a levegőbe emelt testet kis pálcaintésekkel kell irányítani. Ezt nem árt, ha tudják, csak úgy mellékesen. Tanulni később fogjuk, pontosabban harmadikban. Most még felesleges,  a testek lebegtetése nem könnyű.



Az óra hátralévő részében gyakorlás és további beszélgetés az órai anyagról, illetve az órai anyaggal kapcsolatos dolgokról.

 

 

Átkok, rontások megszüntetése

 

Író: Révay Nándor
Dátum: 2011.08.11. 13:56
Tantárgy: Bűbájtan


- Örülök neki, hogy így összegyűltünk, mert a mai órához szükségem lesz egy önkéntes segítségre. Mielőtt jelentkezne valaki… vagy nem, de megjegyzem, ha nem jelentkezik senki, galád módon én hívok ki valakit.  Remélem azért, lesznek olyan bátrak, hogy önként állják a  rontásokat és átkokat. Megígérem, semmi maradandót nem fogok  okozni, a mai órához viszont szükségem van a segítségre. Nem rontásokat fogunk tanulni, hanem azok megszüntetését. A rontást csak én fogom alkalmazni. A párbajozás maradjon csak a szakkörökre még akkor is, ha meggyőződésem van róla, hogy örülnének egy rendkívüli bűbájtan órának.

- Ki tudja nekem megmondani, melyik igézéssel lehet megszüntetni az átkokat és rontásokat, valamint, a magunk által létrehozott bűbájokat?

- Helyes, tényleg a Finitével!  Igen, egy igézést veszünk bűbájtan órán, ezt én is tudom, de nagyon hasznos. Sok bűbájt szüntethetünk meg vele. A Finite egy egyszerű rontásszüntető-bűbáj, mely a Latin: „finio” szóból származik,  jelentése pedig: vége, befejezni, abbahagyni. A hosszabb változatáról is hallottunk már,  ez nem más, mint a Finite Incantatem. Most lehetőségünk lesz mindkettőt használni, mert voltaképpen ugyan az a hatás. Súlyosabb rontásokat nem tudunk megszüntetni velük, azokkal gyógyítóhoz kell fordulni, de az egyszerűbbekkel elbánik.

- Mielőtt alkalmaznám az önkéntesen, elmondok egy-két információt. Voltaképpen nem kell róla sok mindent tudni, fel kell ismerni, mikor használhatjuk és helyesen kell alkalmazni.
Az adott, hogy már létrejövő Átkok, Rontások és egyes Bűbájok megszüntetésére alkalmas varázslat. Erősségét tekintve a változó csoportba tartozik, mert egyéntől, illetve annak varázserejétől függ, mennyire tökéletesen végzi el. Ez nem azt jelenti, hogy mondjuk egy elsős diák, vagy annál fiatalabb,  ne próbálkozzon,  elképzelhető, hogy sikerrel jár, de ha lehet, kérjen meg egy nála tapasztaltabb varázslót, ha átoktól, vagy rontástól szeretne megszabadulni. Ha nem teszi meg, többet árthat magának.
A varázslat hatóideje azonnali. Nem is baj, igaz? Ki szeretne perceket várni az ellenhatásra. Természetesen ezt is a megfelelő pálcakezeléssel és helyes kiejtéssel tudjuk elérni. Na, most kérnék egy bátor önkéntest. *Előveszi pálcáját és az Eridonosok felé tekintget.*

- Üljön le ide, kezeit engedje  le két oldalt… Mindenki jól lát? Jöjjenek közelebb, ha nem. *Körbenéz, majd folytatja.*- Rá fogok küldeni egy rontást, amit ne jegyezzenek meg… na, ezt kár volt mondanom, szóval ráküldök egy rontás és a Finitével fogom megszüntetni azt. Előtte megmutatom a helyes pálcamozdulatot. Nem akarom túl sokáig szenvedtetni, így is örülök, hogy elvállalta. A jövőben is jöhet.
A pálca végével a levegőben egy apró kört írunk le, majd egy határozottabb mozdulattal mutatunk rá a megszüntetni kívánt rontásra. Nyugalom, lesz lehetőség gyakorolni, most inkább figyeljenek ide.

- Carbunculus!   *Az önkéntes áldozat arcán visszataszító kelések jelennek meg, melyek nem csak esztétikailag előnytelenek, hanem kellemetlen viszkető érzés is társul hozzájuk.*

- Hűha… ne nyúljon hozzájuk!  Akkor, lássuk azt az ellenhatást. -Finite!   *A kelések abban a pillanatban eltűnnek a diák arcáról.* 

- Helyes, lássuk a másikat. Ugyan az a hatása, de azért megmutatom. Ígérem, felmentést kap év végéig. Na jó, csak vicc volt.   *A professzor megismétli a mutatványt és bebizonyítja, a hatások egyezőségét.*

- Köszönöm az együttműködést. A helyére fáradhat. A többiek viszont gyakorolhatnak, van még időnk rá.


Az óra hátralévő részében gyakorlás. 

 

Fényvarázs; Sötétség varázs

Író: Révay Nándor
Dátum: 2011.08.11. 14:00
Tantárgy: Bűbájtan


- Ha mindenki elfoglalta helyét, vegyék elő a pálcájukat. A mai órán többet fogjuk használni, mert egy oda-vissza varázslatot fogunk megtanulni, és alkalmazni. Ezzel sokat elárultam, gondolom sokaknak beugrott, hogy a Lumos-Nox párosról beszélek, azaz fény- és sötétség-varázs. Praktikusság, ez a szó jut róla eszembe. Miért?  Mert számos mugli eszközt helyettesíthetünk egy pálcával és egy varázsigével.

- Mondanának néhány ilyen eszközt? Biztos tudnak kettőt-hármat. Annyi elég is lesz.

- Köszönöm, mind helyes, fáklya, zseblámpa, gyufa és még sorolhatnám. Visszatérve a bűbájokhoz, elsőnek, nézzük a Fényvarázst. 
A Lumos egy latin eredetű szó. Lumen, azt jelenti, hogy fény. Fényt termelünk, nem hőt. Ezt fontos megjegyezni. Nehézségi fokát tekintve az enyhe varázslatok közzé sorolhatjuk. Hatóideje végleges és itt jön majd a képbe a Nox.

-A helyesen kimondott varázsige segítségével fényt gyújthatunk pálcánk végére, mellyel világítani tudunk. A fény nagysága változó, képzettségtől függ. Maximum 4-5 méternyi területet világíthatunk be vele, egyéntől függően csökken. Most így nem tudom megmondani, önöknek, kinek  mekkora fényt sikerül idéznie, majd kiderül. Egyikőjüknek lehet sikerül egy-két méterest is, de előfordulhat, hogy kezdetben néhány centiméteres lesz. Próbálgatni kell, amíg megfelelő nem lesz. Akármennyi ez a bizonyos távolság, azon belül derengő, hideg fényt kapunk.

- Hideget. Érdekes, hogy lehet a fény hideg? Hogy-hogy nem meleg, sőt, forró? Nem minden esetben az.  Sokféle bűbáj létezik, mely a fénygyújtással foglalkozik. Mi most csak egyet tanulunk, nézzék el nekem. De, jó hír, hogy ehhez az egyszerű bűbájhoz is elég egy pálca és egy varázsló. Ha ez a kettő adott, bármikor fényt lehet előidézni, ami fontos és legfőként hasznos.
Ehhez, nem kell mást csinálniuk, mint felemelni a pálcát és helyesen kimondani a varázsigét. Mindenki csinálja… 

*A professzor az ajtó felé fordítja pálcatartó kezét.* -Lumos!   *Előidézi a fényt, közben a diákokat nézi.*

- Egész jó, ügyesek , ügyesek. Ennek örülök. Ha megvan a fényünk, ami megjegyzem még egyszer, csak fény, nyúljanak bele, semmit nem fognak érezni.  *Ő is így tesz.*

- Azt nem árt, ha megjegyzik, hogy alkalmazása közben, nem árt éberebbnek lennetek. Önök szerint miért? Tudja valaki, mire gondolok?

- Ahogy arról volt már szó, ha létrehozzuk ezt az egyébként praktikus bűbájt, azzal alkalmatlanná tesszük a pálcánkat a további varázslásokhoz. Előtte el kell oltani.
Az eloltásához pedig nem  kell mást tennünk, mint kimondani az ellenvarázslatot, mert  minden varázslatnak megvan az ellenvarázsa. Minden varázslat párosával lép fel, csak nem látjuk meg az ellent, csupán ha elvégezzük azt.  –Nox!  *Kialszik a pálcája vége és visszaereszti kezét.*

- Látják, semmiféle extra mozdulatra nem volt szükségünk, egyszerűen kimondtuk a varázsigét és megszűnt a fény.
A Nox pontosan erre jó, a Lumos párja, kiolthatjuk vele a fényt. Ami viszont fontos, csak a saját magunk által elmondott Lumosra alkalmazható!
A Nox hatóideje, természetesen azonnali. Gyakoroljunk egy kicsit.


Az óra hátralévő részében gyakorlás és további beszélgetés.

 

Lefegyverzés

Író: Révay Nándor
Dátum: 2011.08.11. 14:03
Tantárgy: Bűbájtan


- Gondolom kíváncsiak, miért áll itt ez a két bábú.  *Megpaskolja a mellette lévőt.*  - Pálca is van a kezükben, pont tökéletes. Gondolkoztam rajta, hogy bábút használjunk-e, vagy saját bőrükön tapasztalják meg, végül az utóbbi mellett döntöttem. Nem biztos, hogy  díjazták volna, ha máshogy döntök. Ez az óra nem a párbajozásról szól, viszont megtanulhatjuk a párbajozáshoz szükséges varázsaltokat. Egymáson alkalmazni szakkörön kell. Ott nem fognak az elmélettel foglalkozni, tehát jobb, ha itt szánnak rá időt, hogy könnyebben boldoguljanak egymásra pislogás nélkül.

- Annyi hátrányom lesz, hogy a belső hatást nem lehet rajtuk látni, azt elmondom én. *Egyik kezét ráteszi a bábúra, mintha megtámaszkodna.*

- Önök mit tennének, ha ez a varázsló pálcával közeledne, hogy egy jó kis átkot szórjon önökre? Melyik varázslatot alkalmaznák? Ne feledjék, gyorsan kell dönteni, még a támadás előtt.

- Helyes válasz, többnyire a Capitulatussal védjük ki, akadályozzuk meg, ami egy lefegyverző bűbáj.
Ha valakire rámondjuk, akkor az néhány pillanatra összezavarodik, sokszor elveszti egyensúlyát,  elejti a kezében tartott fegyvert, vagy ha túl nagy erővel alkalmazzuk, akár egy-két méterre is eltaszíthatjuk vele. Tehát, nem csak pálcával támadó varázslók ellen lehet alkalmazni, bármilyen fegyvert hatástalaníthatunk vele, ha időben alkalmazzuk. Ez fontos!

- Ha épp varázsol eközben, a varázslat vagy létre sem jön, vagy alaposan félresikerül. Érdemes tehát vigyázni, nehogy rosszabbul járjunk, mintha az eredeti varázslat jött volna létre. Ezért fontos, hogy felismerjük, mikor lehet biztonságosan alkalmazni. Javunkra kell fordítani, nem ellenünk.

- A bűbáj nehézségi fokát tekintve az enyhe varázslatok közzé sorolható, bátran lehet próbálkozni vele. Elég sok enyhe varázslat létezik, többnyire ezeket tanuljuk, később közepes varázsaltokkal is foglalkozni fogunk.
Hatóideje azonnali, ami megnyugtató. Ez egyébként sem meglepetés.
A pálcamozdulat is egyszerű, egy határozott, lendületes mozdulattal mutatunk a célpont felé, lehetőleg a pálcája felé, és kimondjuk a varázsigét. Lehetőleg úgy, mintha egy karddal tennétek mindezt.

- Figyeljenek  ide!  *Ellöki magától a bábút és szembefordul vele. Elvégzi a megfelelő mozdulatot.*
- Capitulatus!  *A pálca kirepül a bábú kezéből, maga a bábú pedig lendületesen eldől. Látványos bemutató volt.*

- Akkor most próbálják meg. Mindenki jöjjön ki és fegyverezze le valamelyik bábút.  *Felállítja az eldőlt kelléket, majd az asztalához lépve, arra felülve nézi a próbálkozó diákokat.*  - Nem baj, ha nem sikerül elsőre, gyakorlás kérdése az egész, amire ma is lesz lehetőség, csak előtte gyorsan elmondom a másik  Lefegyverző bűbájunkat az Everte Staticot.

- A különbség annyi, a kettő közt, hogy ezzel a bűbájjal nem keltünk zavart az ellenfelünkben. Annál durvábban léphetünk fel ellene. Ha elég jól tudjuk alkalmazni, meg is pörgethetjük a levegőben, akkora a lendület. Kétség kívül nagyobb a fájdalom, mikor leesik.  Ha még csak kezdők vagyunk, akkor sincs gond, garantált a néhány méteres hátrálás, amit elérünk  vele.  Ezzel időt nyerünk egy esetleges támadáshoz, amit már mi végezhetünk el.

- Mivel nagyobb erőt fejtünk ki, nagyobb erő szükséges hozzá. Enyhe varázslatok közzé soroljuk, de súrolja a közepes kategóriát. Ezt is bemutatom.  *Leszáll az asztal széléről és szembe fordul a távolabbi bábúval.*

- Everte Static!    *A bábú akkora lendülettel repül hátra, hogy valóban megpördül a levegőben, és úgy ütközik az ajtónak. * - Figyelték a pálcamozdulatot? Mindig fontos a határozottság. Gyakoroljunk… 


Az óra hátralévő részében gyakorlás és további beszélgetés.

 

Folyadéktaszítás

 

Író: Révay Nándor
Dátum: 2011.08.11. 14:08
Tantárgy: Bűbájtan


- A mai órán a folyadékok taszítását tanuljuk meg. Folyadék címszóval, legfőként a vizet értem, de valójában minden folyadékot taszíthatunk majd, mégpedig a Leperex-szel.

- Ez a bűbáj a varázsigéjét tekintve különleges, mert van angol megfelelője. Nem mindegyik varázsige mondhatja el magáról, hogy át lett alakítva és ugyan úgy tökéletes eredménnyel szolgál. Roppant mód érdekes igaz? Azt gondolnánk, hogy egy igét csak egyféleképpen mondhatunk. Ma akkor, ezt meg is fogjuk cáfolni.

- Egyébként, tudja valaki, mi az angol megfelelője?

- Impervius, és Oliver Leprix-Rocher a kitalálója. Francia férfiről van szó egyébként. A magyarosítást Lánghfy Botond követte el. Nem tudni, hogy a név és a bűbáj hasonlósága tudatos, vagy a véletlen műve. Leprix biztosan megmosolyogta a dolgot, de énszerintem ez csak véletlen egybeesés.  A Leperex szó egyébként a magyar „leperget” szóból származik. Egy kis latint csempészett bele és tökéletes varázsige alakult ki. Az angol változata pedig, a latin „impervious” „vízhatlan” szóból.

- Az angol változatot akkor ezennel elhagyjuk. Könnyebben boldogulunk az átalakított változatával. Kevésbé nyelvtörő. Mindkettőt lehet használni természetesen, kinek melyik a kényelmesebb. A szorgalmukra bízom, azonban felhívnám a figyelmet, hogy csak a most megtanultat fogom kérdezni pl. vizsgán. Érdemes ezzel foglalkozni.

- Tehát a Leperex, mivel lepergetést jelen, más néven vízhatlanító bűbáj, könnyen ki lehet találni, mire használhatjuk. Alkalmazása után a célzott tárgy lepergeti magáról a folyadékot, ezáltal vízhatlanná tehetjük. Hatékony védekezés lehet esőben, de értékes dolgokat is megvédhetünk vele. A tárgy és/vagy fogalma tág. Ez lehet üveg, könyv, ruhanemű, papír, ércek, fa, akármi. Az iskolában legtöbbször ruhára és papírra alkalmazzák. Érthető módon. Halkan megsúgom, amit valószínű úgy is tudnakk, hogy előszeretettel használják kviddics meccseken. Esőben nem túl kellemes játszani, főleg a szemüveges diákoknak. Ilyenkor alkalmazzák a bűbájt, akár csak a ruhára. Az sem mindegy, hogy száraz, vagy vizes ruhában repülnek, főleg akkor, ha szél is fúj.

- Van önök közt kviddics játékos? Ha jól tudom, másodiktól már lehet játszani.

- Én pedig iratokhoz használom. A házi feladatokat és dolgozatokat védem meg ilyen módon.

- Nos… Nehézségi fokát tekintve az enyhe varázslatok közzé soroljuk. Egy vízhatlan réteget képezünk a felületen, ami ráadásul észrevehetetlen, annyira vékony. Nem nagy erőfeszítésünkbe kerül, könnyen elvégezhető, csak arra figyeljenek, nehogy felgyújtsák a tárgyat. Ezért fontos a megfelelő kiejtés. Akár csak a többi varázslatnál. A hangsúly a „pe” –n van. Le-peee-rex.

- Hatóideje végleges. Nem szűnik meg magától és nincs ellenpárja. Itt is a bűbájok megszüntetésére leginkább alkalmas varázsigét kell használnunk… vagyis?  Ki emlékszik rá melyik az a bűbáj?

- Igen, a Finite. Tehát ha meg szeretnénk szüntetni a vízlepergető hatás, így tehetjük meg, sehogy máshogy. Maximum, megvárjuk  amíg a hatás elenyészik, az pedig ki tudja mennyi idő, lehet sok is éppen amiatt, hogy nem szükséges hozzá égtelenül nagy koncentrációkészség.

-A pálcamozdulat maradt hátra. *Előveszi pálcáját.* - Mutatom, mennyire egyszerű. Kis L betűt írunk a felületre, érintve azt. Erre figyeljenek, hogy a pálca vége érintse a felületet, máskülönben nem jön létre a bűbáj. – Leperex!  *Elvégzi talárja ujján, majd leönti egy pohár vízzel.*  - Lássuk az eredményt... *Odasétál az eső sorhoz és odanyújtja vizesnek hitt talárujját.* - Nézzék meg, száraz. Az összes víz lepergett róla.  *A bemutató után visszasétál a katedrára.*

- Az elméleti rész ennyi lenne, kezdhetitek a gyakorlást. Bármit használhatnak, amit nem sajnálnak. Elsőre ez sem sikerülhet mindenkinek. Ha kérhetem, ne a mai jegyzeteken gyakoroljanak, arra még szükségük lesz később. Az igét pedig helyesen ejtsék ki, nehogy félresikerüljön. *Gyakorlás közben a sorok közt sétál egészen az óra végéig.*
 

Az óra hátralévő részében gyakorlás és további beszélgetés.

 

/2013.02.08./



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 13
Heti: 79
Havi: 405
Össz.: 87 385

Látogatottság növelés
Oldal: Bűbájtan - 2. évfolyam
Bagolykő Mágustanodához tananyagok - © 2008 - 2024 - bktananyag.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »